U tijeku je zimsko sezonsko sniženje - proizvodi su u prosjeku sniženi između 20 i 50 posto, a u 60 dana propisanog trajanja sniženja redovna cijena i nova snižena cijena moraju se iskazati jasno, vidljivo i čitljivo - podsjećaju iz Hrvatske gospodarske komore.
Usto, s prvim je danom nove godine na snagu stupio paket devet zakona iz 3. kruga porezne reforme koji je donio i nižu stopu PDV-a na meso, voće i povrće, jaja ili pelene. Hoće li trgovci zaista spustiti cijene zbog niže stope PDV-a, za Newsroom N1 televizije komentirala je pravna savjetnica Udruge za zaštitu potrošača Dijana Kladar. Ona smatra da će trgovci zaista spustiti cijene.
- Mislim da hoće, kako bi nižim cijenama privukli kupce koji će onda pak kupiti i neke druge proizvode u njihovim trgovinama - kaže Kladar i dodaje da će trgovci na taj način ipak moći zaraditi.
Komentirala je činjenicu da se u Hrvatskoj kupci ipak susreću i s lažnim sniženjima.
- Činjenica je da određeni potrošači kažu da su uočili da trgovci najprije dignu cijenu nekog proizvoda, pa je onda smanje. Takvo postupanje nije dozvoljeno. Ukoliko potrošač uoči lažno prikazanu cijenu, može se obratiti Tržišnoj inspekciji. Ja ipak vjerujem da većina trgovaca to ne radi - kaže Kladar za N1 televiziju i pojašnjava da se u dokumentaciji, knjigovodstvu nekog trgovca, može vidjeti ulazna cijena nekog proizvoda i je li njegova cijena doista snižena.
- Ako se uoče nepošteni trgovci, to treba prijaviti Tržišnoj inspekciji i to treba sankcionirati - objašnjava Kladar i ističe da potrošač ne treba više ići na sud, već inspekciji koja unutar šest mjeseci mora naložiti trgovcu da mu, primjerice, potrošač vrati proizvod s kojim nije zadovoljan.
- Inspekcija je dosta učinkovita i neke predmete procesuira pred prekršajnim sudom - tvrdi Kladar.
screenshot/n1
vzaktualno.hr/n1