Lepoglava danas slavi svoj dan, blagdan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, u godini koja će svakako ostati upamćena, i to ne samo po pandemiji koronavirusa, već i po realizaciji projekata koji mijenjaju život građana Lepoglave nabolje. Naime, Lepoglava je jedini grad u Hrvatskoj koji je istovremeno gradio i obnavljao dva vrtića, u Lepoglavi i Višnjici. Koliko to znači za budućnost grada Lepoglave, upitali smo gradonačelnika Marijana Škvarića.
Sve što radimo je za djecu i mlade obitelji. To je rezultiralo time da sam si kao gradonačelnik postavio cilj da sva djeca idu u vrtić te da imamo i jaslice. Sa zadovoljstvom mogu reći da smo cilj, koji smo postavili, i realizirali. Uložili smo gotovo 18 milijuna kuna pa smo završili i adaptirali vrtić u Lepoglavi, kojeg sada pohađa 120-ero djece, a napravili smo i potpuno novi vrtić na pograničnom području Višnjice. Postoji još jedan privatni vrtić u Žarovnici. Sada više nema lista čekanja niti za jednu dobnu skupinu. Osigurali smo i logopeda i svi mogu koristiti njegove usluge. Vrtići imaju i gospodarsku komponentu jer smo zaposlili 10-ak mladih odgajateljica, koje će sa svojima obiteljima ostati živjeti ovdje. To je najveća investicija koju smo imali na području Lepoglave. Lepoglavski vrtić smo adaptirali uz pomoć sredstava Europske unije, a drugi dio smo riješili zaduženjem Grada. Vrtić na Višnjici izgrađen je vlastitim proračunskim sredstvima.
Iako korona nije zaustavila razvoj grada, značajno je promijenila svakodnevni život. Koliko je utjecala na gospodarstvo i koliko je Grad mogao pomoći?
Korona je promijenila naš svakodnevni život. Pogodila je naše tvrtke i njihove zaposlenike. No, ni u ovim teškim vremenima nisu izostale potpore za poljoprivrednike i gospodarstvo kojima smo pokušali olakšati poslovanje pogođeno covid krizom i pomoći im da očuvaju radna mjesta. U jeku pandemije, grad Lepoglave osigurao je potporne mjere za poduzetnike i poljoprivrednike izdvojivši iz proračuna ukupno 420 tisuća kuna. Grad i dalje razvija Poduzetničku zonu koja je u potpunosti komunalno opremljena i čeka na stanare koji će otvoriti dodatna radna mjesta. Investitor iz Italije nedavno je kupio zemljište i tijekom sljedeće godine planira početi s radom i zaposliti 25 ljudi. Za savjetodavnu i tehničku pomoć u pripremi projekata, poduzetnici i obrtnici već 11 godina imaju na raspolaganju gradsko poduzeće TKIC.
Lepoglava je poznata kao grad projekata. Pred njoj je jedan od najvećih – Aglomeracija. U kojoj je fazi?
Sredinom iduće godine trebala bi biti gotova izrada projektne dokumentacije aglomeracije Lepoglava. Tvrtka Varkom, kao nositelj projekta izgradnje aglomeracije, sklopila je ugovor sa zajednicom ponuditelja, koju čine tvrtke AT Consult i Infraterra o izradi projektne dokumentacije aglomeracije Lepoglava, vrijedan 2.168.000 kuna. Sredstva osiguravaju Hrvatske vode sa 80 posto, a ostatak Varkom i Grad Lepoglava. Projektnom dokumentacijom definira se postavljanje 42 km gravitacijskog cjevovoda, 2,9 km tlačnog cjevovoda i 16 crpnih stanica za odvodnju i 26 km cjevovoda i 3 crpne stanice za vodoopskrbu. Zadovoljan sam što se potpisivanjem ovog ugovora konkretno krenulo s realizacijom projekta izgradnje aglomeracije na području grada Lepoglave i što od sada možemo govoriti o konkretnim rokovima te otkloniti svaku sumnju onih koji nisu vjerovali da će ovaj projekt biti pokrenut. A riječ je o najvećem komunalnom projektu na području grada Lepoglave kojim ćemo urediti sustav odvodnje i vodoopskrbni sustav za veliki dio gradskog područja.
Kakva je situaciju u komunalnom uređenju – nerazvrstane ceste, sanacija klizišta, vodotoci, javna rasvjeta?
Brdsko-planinski grad kakav je Lepoglava, nakon oborina bori se s klizanjem tla. Dva milijuna kuna uloženo je u sanaciju klizišta i uređenje potrebne vodno-komunalne infrastrukture u Gorici, u Mjesnom odboru Lepoglava. Spremna je dokumentacija i za radove na klizištima u Gornjoj Višnjici i Lepoglavskog Vesi. Na području Kameničkog Podgorja i Višnjice uloženo je oko 800.000 kuna u izgradnju novog kilometra ceste. U suradnji sa ŽUC-om krenuli smo s izgradnjom nogostupa. Radili smo na proširenju javne rasvjete pa je završeno i uređenje kandelaberske rasvjete u lepoglavskoj Ulici Hrvatskih pavlina. S Elektrom iz Varaždina nastavili smo s proširenjem odnosno rekonstrukcijom niskonaponske mreže na području Vesi, Sestranca, Lepoglave, Kamenice te najvećim dijelom u Višnjici. Radilo se u protekloj godini i na uređenju korita potoka i više od pet kilometara vodotoka. Počelo je i uređenje centra Lepoglave, izgrađen je Društveni dom u Kameničkom Podgorju, završena je i prva faza gradnje Društvenog doma u Lepoglavskoj Vesi.
U području brige za okoliš Lepoglava je nabavila mobilno reciklažno dvorište.
Među prvima u Hrvatskoj opredijelili smo se i za zeleni, energetski učinkovit razvoj grada. Proveli smo čitav niz projekata energetske obnove javnih zgrada i pomogli građanima u obnovi njihovih kuća. Lepoglava ima zelene otoke za odvajanje otpada i mogućnost zbrinjavanja pelena, ali i mobilno reciklažno dvorište. Ovo je još jedan važan projekt Grada Lepoglave kojim, uz to što svoje aktivnosti usklađujemo sa zakonskim odredbama vezanima za zbrinjavanje otpada, štitimo i čuvamo prekrasnu prirodu u kojoj živimo. Mobilno reciklažno dvorište obilazit će naselja na cijelom gradskom području i građanima omogućiti da odlažu i onaj otpad koji do sada nisu mogli odvajati na kućnom pragu. Vjerujem da će to omogućiti da do kraja iduće godine podignemo postotak odvajanja otpada na gradskom području na više od 30 % što nam je jedan od ciljeva.
Puno se ulaže i u vatrogastvo. Nabavljena su tri nova vatrogasna vozila, gradi se dom u Kamenici, pripremaju vatrogasni centar u Lepoglavi i energetska obnova doma u Višnjici.
Grad Lepoglava je izdvojio ili planira, kroz višegodišnje ulaganje, gotovo 15 milijuna kuna. Za DVD Lepoglava je kupljeno novo navalno vozilo, jedno od najmodernijih u Varaždinskoj županiji, vrijedno gotovo 2 milijuna kuna. Za DVD Kamenicu je kupljen kombi koji je stajao 250.000 kuna, a i za DVD Višnjicu kupljeno je navalno vozilo vrijedno 500.000 kuna. Lepoglava ima strategiju ulaganja u vatrogastvo pa se planira izgradnja Vatrogasnog centra u Lepoglavi vrijednosti oko 6 milijuna kuna, s gotovim projektom i građevinskom dozvolom, ali čekamo novu državnu mjeru na koju ćemo kandidirati ovaj projekt. U Kamenici je završena dokumentacija za gradnju vatrogasno-društvenog doma. Prva faza je bila rušenje starog zadružnog doma, a na njegovim temeljima će biti napravljena nova zgrada u koju ćemo uložiti oko 4 milijuna kuna. Na vatrogasnom domu u Višnjici završen je projekt energetske učinkovitosti i čekamo objavu natječaja. Mnoge lepoglavske obitelji u svojim redovima imaju bar jednog vatrogasca, a oni su uvijek prvi kad zatreba pomoć u zaštiti ljudi i imovine. Na području Lepoglave djeluju tri dobrovoljna vatrogasna društva, a sve ih okuplja gradska Vatrogasna zajednica. Kontinuiranim gradskim ulaganjima u razvoj vatrogastva postignuta je visoka razina opremljenosti lepoglavskih vatrogasnih snaga.
Briga za građane, osim kroz podizanje komunalnog standarda, ide i izravno. Mladim obiteljima pomažete riješiti stambeno pitanje, a tu je i projekt izgradnje POS stanova.
Kako bi mladima pomogli u rješavanju stambenog pitanja, ali i potaknuli ih da ostanu živjeti i raditi u svom gradu, Grad je osigurao financijsku pomoć. Tijekom ove godine podijeljeno je šest potpora za gradnju ili kupnju stanova i kuća, za kupnju novih stanova ili kupnju kuća koje dosad nisu bile u funkciji stanovanja. Prošle i ove godine potpore je dobilo 12 obitelji koje će sljedećih 10 godina živjeti na lepoglavskom području, a potpore su iznosile po 40.000 kuna. Grad je sve pripremio i za izgradnju stanova po POS modelu. Očekuje se raspisivanje poziva za iskaz interesa i sljedeće godine trebali bi se steći uvjeti za početak gradnje. Grad Lepoglava će omogućiti kupnju stanova, ali pregovara se i o modelu u kojem će se stanovi iznajmljivati, a mlade obitelji ga kasnije mogu kupiti. Trošak iznajmljivanja će im ući u cijenu stana. Podsjećam i da je 2004. godine u Lepoglavi već izgrađena jedna POS zgrada, sa 16 stanova.
Građani Lepoglave dobivaju novčane potpore od one za novorođene i stipendija do uksrsnica i božićnica. Je li korona tu što promijenila?
Ove je godine zbog epidemiološke situacije izostalo samo okupljanje i druženje s najmlađim sugrađanima i njihovim roditeljima. Potpore su isplaćene na račune. Roditeljima se dodjeljuju novčane potpore u iznosu od 1500 kuna za prvo, 2000 kuna za drugo i 2500 kuna za treće i svako sljedeće dijete. Kada djeca krenu u školu Lepoglava financira sve izvanškolske i izvannastavne aktivnosti, a tu je i potpora školskim zadrugama koje promoviraju lepoglavsku tradiciju i baštinu. Za školarce Grad financira kupnju radnih bilježnica te se potiče izvrsnost potporama za sudionike natjecanja. Također, sufinancira se produženi boravak za đake. Osiguran je besplatan prijevoz srednjoškolaca. Za studente su osigurane stipendije u iznosu od 700 kuna.
Kada govorimo o starijima tu je još jedna projekt u kojem Lepoglava sudjeluje, „Zaželi bolji život“.
Kroz gradski socijalni program, već više od desetljeća u suradnji s Društvom Crvenog križa djeluje gerontoroslužba, a od ove godine dodatna je skrb starijim osobama osigurana i kroz više od pola milijuna kuna vrijedan projekt „Zaželi za bolji život“ u Lepoglavi i Klenovniku. Kao dodatni znak pažnje, Grad svojim umirovljenicima dijeli uskrsnice i božićnice. Također, Grad i krizne godine brine za svoje brojne udruge civilnog društva te im je za njihove aktivnosti isplatio više od 400.000 kuna. Udruge su srce i duša našeg grada. Bilo iz područja kulture, umjetnosti, sporta i rekreacije, vatrogastva, udruge koje okupljaju mlade – svima pridajemo jednaku pozornost. Naši su vatrogasci na prvoj liniji obrane kod požara i poplava, sportaši su naši ambasadori, građani koji se okupljaju u udruge zaslužni su za velik broj manifestacija i događanja koji obogaćuju život našeg grada. Za sve njih osigurane su potpore, a brinemo i o infrastrukturi.
Korona je ovogodišnje manifestacija odgodila ili preselila u virtualni svijet.
U virtualni smo svijet prenijeli Međunarodni festival čipke koji našu Lepoglavu tih dana u rujnu stavlja u središte pažnje svih koji drže do kulture, tradicije ili samo uživaju u ljepoti UNESCO-om zaštićene čipke i umijeću naših vrijednih čipkarica. Uz Međunarodni festival čipke, građani se godišnje okupljaju na nekoliko manifestacija – sve počinje s Noći muzeja, nastavlja se Dječjim fašnikom, ljetni su mjeseci rezervirani za Lepoglavske dane, Dane sporta, zabave i kulture u Višnjici i Bartolovo u Kamenici. Izostala je ove godine i programski bogata proslava Dana grada, a građani na žalost neće moći uživati u prvom Adventu u Lepoglavi za koji su već obavljene pripreme. Ostat će prazna i školska dvorana na blagdan svetog Stjepana kada se tradicionalno priređuje Božićni koncert. No to ne znači da posjetitelji ne mogu uživati u ostalim lepoglavskim turističkim atrakcijama, izletištima i prirodnim ljepotama – od crkve i samostana pa sve do Ravne gore ili davno ugaslog vulkana Gaveznice i krenuti u potragu za poludragim kamenom ahatom. Za sve naše drage posjetitelje osigurali smo besplatni Internet putem 15.000 eura vrijednog projekta, digitalizirali smo poslovanje Gradske uprave, vatrogasne i sportske zajednice, a Lepoglava se svrstala u red najtransparentnijih gradova u Hrvatskoj.
Na kraju, koja je Vaša poruka sugrađanima uz Dan grada Lepoglave?
Na razvoju našega grada radit ćemo i dalje neumorno, vodeći računa o svim mjesnim odborima. Puno je planova za razdoblje koje nam dolazi, puno je i rođendanskih želja, a jedna od njih je i zdravlje naših sugrađana pa smo u vrijeme pandemije uputili donacije zdravstvenim ustanovama. Brinite i dalje o sebi i svojim najbližima. Još jednom, sretan vam dan najdraže nam Lepoglave.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr