Radnike treba potaknuti na borbu za prava koja su im u Hrvatskoj uvelike narušena i uskraćena, jedan je od zaključaka tribine “Radnici današnjice – mitska bića ili junaci” održane u Lepoglavi u organizaciji Gradske organizacije SDP-a Lepoglava.
Da su prava radnika u Hrvatskoj uvelike narušena potvrdila su na tribini iznesena svjedočanstva među kojima i ono predsjednice Socijaldemokratskog Foruma žena Gradske organizacije SDP-a Lepoglave, Ružice Kučar, donedavno radnice u jednoj lokalnoj tvornici tekstila, a sada jedne od umirovljenika čija mirovina, zbog dugogodišnjih malih primanja, ne doseže iznos od 2.000 kuna.
– Mjesečno sam radila, kao i moje kolegice, od 200 do 216 sati. Radila sam subotom i u tri smjene i to za plaću od 2.500 do 3.000 kuna – otkrila je Kučar dodavši da je baš kao i njene kolegice bila nezadovoljna, ali da se zbog straha da će, ako izraze to svoje nezadovoljstvo i zatraže zaštitu i svoja prava, biti šikanirane od strane poslodavca pa čak i izgubiti posao. Unatoč strahu ipak je odlučila zatražiti zaštitu te je stupila u kontakt sa sindikatom.
– Nazvala sam Sinišu Miličića iz Regionalnog industrijskog sindikata, otišla do njega i iznijela mu moj i slučaj mojih kolegica koje puno rade, ali su potplaćene – rekla je Kučar upozorivši da na lokalnom području radi četiri tekstilna pogona u kojima radi oko 300 potplaćenih žena. Dodala je da stanje nije bolje ni u Ivancu i Varaždinu.
– Prava radnika nisu bogomdana, za njih su se izborili upravo radnici što će morati učiniti i radnici u Hrvatskoj. Ako ne, morat će otići iz Hrvatske – poručio je Siniša Miličić, predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata (RIS). Veliki je problem taj, rekao je Miličić, da u Hrvatskoj ne postoji tržište rada pa nezadovoljni radnici ne mogu promijeniti posao odnosno otići tamo gdje će im biti bolje. S druge strane, poslodavci “uvoženjem” radnika žele srušiti cijenu rada.
– Stanje nikad nije bilo lošije. Rad u Hrvatskoj se ne cijeni – rekao je Miličić te konstatirao da su radnici s minimalnom plaćom siromašni ljudi. Poručio je da se svaka minuta rada mora platiti, a da su oni koji je ne plaćaju kriminalci.
– Radnici bi trebali skupiti hrabrosti i boriti se za svoja prava – zaključio je Miličić.
Tanja Dalić, predsjednica SDP-ovog Savjeta za rad podastrla je podatke koji, upozorila je, pozivaju na uzbunu.
– Od 5 do 7 posto radnika na minimalnoj su plaći, a najnoviji podaci govore da čak 70 posto zaposlenih radi za plaću manju od 5.000 kuna. To što je prosječna plaća u Hrvatskoj veća od tih 5.000 kuna govori da preostalih 30 posto zaposlenih radi za nesrazmjerno veće plaće, a to očito govori o nejednakosti – rekla je Dalić
Većina nazočnih na tribini bili su članovi SDP-a koji su bili kritični i prema djelovanju svoje stranke po pitanju prava radnika. Tako se moglo čuti da se malo govori i zna o radničkoj povijesti i da je žalosno što je na nju zaboravio i SDP. Istaknuto je da radnik nije trošak tvrtke budući da on radi i stvara nove vrijednosti.
– Problem je u sustavu. Država je krivac jer je ona ta koja stvara zakonske okvire. Samim time krivicu snose i političari – poručio je Miroslav Marković, predsjednik varaždinskog SDP-a. Podsjetio je i da je Agrokor “prolazio” i kroz SDP-ovu vladu te jasno poručio da je potrebno priznati pogreške.
– Niti jedna vlast nije imala hrabrosti napraviti radikalnije rezove – zaključio je Marković te dodao da uvjete za socijalnu pravdu treba stvoriti kroz zakonodavni okvir.
Na konkretne primjere u kojima poslodavci koristeći zakonske propise iskorištavaju radnike upozorio je tajnik Regionalnog industrijskog sindikata i borac za radnička prava Dragutin Varga. Ukazao je tom prilikom na potrebu njihove izmjene.
Tijekom rasprave moglo se čuti da se u mnogim tvrtkama radnicima priječi ulazak u sindikate i sindikalno udruživanje. To odgovara i državi koja želi da su radnici razjedinjeni i da ne mogu, u borbi za svoja prava, izaći na ulice.
Tribina, koju je moderirao predsjednik lepoglavskog SDP-a Hrvoje Kovač, u konačnici nije dala konkretan odgovor jesu li radnici mitska bića ili junaci. Ružica Kučar zaključila je da su radnici čarobnjaci koji s malim primanjima uspijevaju, zajedno sa svoji obiteljima, nekako preživljavati.
www.vzaktualno.hr