Kada je riječ o subvencioniranju poljoprivrede, Grad Ludbreg je, prema podacima Fine za 2018. godinu, među top 10 gradova u Hrvatskoj i zauzima visoko šesto mjesto.
Naime, Grad već dugi niz godina kontinuirano provodi poticajne mjere i aktivnosti usmjerene na rast i razvoj poljoprivrede kao vrlo važne djelatnosti ludbreškoga kraja, a sva ta nastojanja rezulturala su povećanjem proizvodnje, ali i nagradama, o čemu je bilo riječi na konferenciji za novinare održanoj u srijedu u Uredu gradonačelnika Dubravka Bilića.
-Ludbreg je tradicionalno poljoprivredno središte gornje Podravine i mi smo zadnjih nekoliko godina odlučili pomoći ljudima koji su se oduvijek bavili poljoprivredom, znaju raditi na zemlji i proizvoditi hranu, da kroz gradske poticaje dođu do malo boljih brojki i da počnu više zarađivati od poljoprivrede - kazao je gradonačelnik Bilić.
Istaknuo je da je Grad u tome pronašao dobre partnere u malim poljoprivrednicima:
-Upravo to nam je i bilo jako važno jer velike poljoprivrednike, stočare i ratare potiču država i Europska unija kroz sustav poticaja. Mi smo se opredijelili za tradicionalni sloj poljoprivrednika kojima je to druga djelatnost. Preko njih nastojimo doći do ulaganja u poljoprivredu, ali da i oni sami počnu više zarađivati od svoga rada. Zato smo i pokrenuli i pomogli rad Poljoprivredne zadruge „Ludbreški kraj” koja okuplja ljude iz cijelog našeg kraja, a zajedno s Mađarskom i Slovenijom uspjeli smo dobiti nekoliko europskih projekata koji su usmjereni na brendiranje ludbreških prehrambenih proizvoda - istaknuo je Bilić.
Gradonačelnik je iznio podatak da Grad Ludbreg danas izdvaja oko 200 tisuća kuna poticaja malim poljoprivrednim gospodarstvima, dvočlanim i tročlanim obiteljima, koje pokušavaju uzgojiti četiri, pet tovljenika ili desetak odojaka u domaćoj proizvodnji, na tradicionalan način te dodao:
-Nismo zaboravili ni vinare ni proizvođače meda, sve smo uključili u našu poljoprivrednu akciju. Partner u poticanju stočarske proizvodnje koja je nekad bila temeljna proizvodnja ovoga kraja, nam je Veterinarska stanica Ludbreg s kojom smo do zaista velikih razmjera potaknuli proizvodnju svinja. Cilj nam je da ljudi od poljoprivrede osjete korist pa svake godine kroz 14 različitih mjera podijelimo više od 300 tisuća kuna izravnih poticaja. Potičemo i vinogradare, kao i proizvodnju cvijeća jer želimo da i taj segment proizvodnje, u kojem se zapošljava velik broj ljudi, zaživi. Želimo da Ludbreg bude prehrambeno i poljoprivredno samoodrživ grad.
S tim je ciljem na inicijativu Grada Ludbvrega prije pet godina osnovana Poljoprivredna zadruga „Ludbreški kraj” u kojoj je na samom početku bilo tek 12 zadrugara, a danas ih je više od 40.
-Željeli smo da se svi mali proizvođači počnu okupljati i svoje proizvode plasirati na tržište. Postajemo sve zanimljiviji i konkurentniji na tržištu na kojem nudimo sve više proizvoda. U početku je to bilo voće i povrće, a sada smo u partnerstvu s koprivničkom Podravkom krenuli i u proizvodnju žitarica, prvenstveno hajdine - rekao je Saša Lenček, predsjednik poljoprivredne zadruge „Ludbreški kraj” koja će uskoro dobiti i 20 novih zadrugara.
Poticaji i okupljanje poljoprivrednih proizvođača, odnosno bolji uvjeti proizvodnje, rezultirali su i nagradama koje u ludbreški kraj stižu nakon duljeg niza godina. Među onima koji osvajaju nagrade je Brankica Pajnogač iz Sirane Pajnogač u Hrastovskom.
-Prije smo imali puno krava i bavili se mljekarstvom, ali kako se cijena mlijeka promijenila, tako smo i mi promijenili svoju djelatnost jer nam se ne bi isplatilo pa smo odlučili baviti se sirarstvom i nismo požalili. U Križevcima je održano regionalno stručno ocjenjivanje sireva na kojem smo dobili nagrade za naše prgice, a odlično smo prošli i na državnom natjecanju – osvojili smo zlata za bijelu i blagu prgicu te broncu za ljutu prgicu, a za sir Ljutko srebro i to u velikoj konkurenciji - pohvalila se Pajnogač.
s.kalajdžija i a.kučić/vzaktualno.hr