Posljednje nemile scene fizičkog sukoba profesora i učenika u jednoj zagrebačkoj srednjoj školi ponovno su skrenule pozornost javnosti na problem nasilja u školama. Tim povodom je u HRT-ovoj emisiji „Dobro jutro, Hrvatska” gostovao varaždinski učenik Luka Antončić, predsjednik Nacionalnog vijeća učenika Hrvatske, najvišeg tijela učenika osnovnih i srednjih škola u državi te član Predsjedništva Mladeži HDZ-a Varaždinske županije.
Uz Luku, gosti emisije bili su predsjednica Nezavisnih sindikata zaposlenih u srednjim školama Nada Lovrić i profesor Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju, Marko Buratović.
Kako spriječiti nasilje u školama, što treba mijenjati u sustavu obrazovanja kako do ovakvih situacija više nikada ne bi došlo, ali i koji su uzroci ovakvih incidenata te koja su moguća rješenja, samo su dio pitanja na koja su sudionici pokušali dati odgovore.
- Osuđujem bilo kakvu vrstu nasilja u školama bez obzira na uzrok ili povod, s koje god strane to nasilje dolazi. Vjerujem da ne postoje učenik i profesor koji ne osuđuju ovakav oblik ponašanja. Škole u Hrvatskoj generalno imaju nultu stopu tolerancije na nasilje, a i mišljenje Nacionalnog vijeća učenika Hrvatske koje predstavljam i čiji sam predsjednik je da strogo osuđujemo bilo kakav oblik nasilja u školama, jer nasilje nikada ne bi trebalo biti rješenje – rekao je Luka Antončić u uvodu.
Jedno od pitanja voditelja bilo je jesu li svjesni da postoje škole u kojima su učenici pristojni, u kojima im se može nekim odgojnim mjerama objasniti koje je ispravno ponašanje, ali i škole u kojima to nije slučaj.
- Svjesni smo toga i zbog toga sam u stalnom kontaktu s vijećima učenika iz cijele Hrvatske putem kojih dobivamo informacije od svih učenika. Mi te informacije prenosimo i do Ministarstva znanosti i obrazovanja te ukoliko postoji kakav problem, zajedno s Ministarstvom i njegovim službama nastojimo ga riješiti – objasnio je Antončić te dodao da je Nacionalno vijeće učenika Hrvatske koncipirano na način da svaki član Školskog vijeća učenika ide u Županijsko vijeće, a svaki predsjednik Županijskog vijeća ide u Nacionalno.
- Na taj je način stvorena veza koja omogućuje da informacije putuju u oba smjera. Tako možemo davati ideje i prijedloge za poboljšanje obrazovnog sustava, ali i ukazivati na neke probleme – pojasnio je Antončić dodajući kako je u Hrvatskoj trenutno u osnovnim i u srednjim školama gotovo pola milijuna učenika pa smatra da nije korektno izdvajati posljednji izolirani slučaj.
- Prikazuje se negativan primjer obrazovnog sustava, a s druge strane smatram da se premalo piše i govori o uspjesima hrvatskih učenika na europskim i svjetskim razinama. Naši učenici redovito sudjeluju na međunarodnim natjecanjima i olimpijadama na kojima osvajaju medalje – rekao je Antončić te ponudio jedno od rješenja za izbjegavanje sličnih nemilih scena u budućnosti.
- U školama se mora razviti svijest o međusobnom poštivanju i toleranciji. Jedno od rješenja je uvođenje radionica na satovima razrednika o tome kako na miran način riješiti sukob ili problem. S time treba započeti od rane dobi, već od osnove škole, kako bi sva djeca, svi učenici znali koje je primjereno ponašanje u školi, odnosno što ne bi smjeli nikako raditi – zaključio je Luka Antončić, učenik Prve gimnazije Varaždin koji je za predsjednika Nacionalnog vijeća izabran među kandidatima iz cijele Hrvatske.
vzaktualno.hr