Ludbreško komunalno poduzeće "Lukom" predstavilo je novosti u svojoj djelatnosti koje se odnose na nabavu novih američkih kosilica i novosti u dimnjačarskoj službi koja je komunalna djelatnost, a obavljaju je ovlašteni dimnjačari na dimnjačarskim područjima općina Veliki i Mali Bukovec te Martijanca, na kojima im je dana koncesija. Na konferenciji je prisustvovao gradonačelnik grada Ludbrega Dubravko Bilić i Spomenka Škafec, direktorica komunalnog poduzeća "Lukom".
- Izražavam zadovoljstvo da je 'Lukom' i dalje stabilna firma u vlasništvu JLS-a i radi u interesu građana. Naši sugrađani zajedno s gospodarstvenicima ne moraju se brinuti da bi Grad Ludbreg mogao plaćati bilo kakve penale što se tiče prikupljanja otpada jer smo blizu 64% razdvajana. Prošle godine završili smo veliku investiciju za reciklažno dvorište gdje naši sugrađani mogu donositi sve ono što ne uspijemo pokupiti na vratima. Ove godine javit ćemo se na natječaj za sortirnicu i nabavu novih komunalnih vozila – kazao je Bilić.
- Svi znamo da je zanimanje dimnjačar deficitarno zanimanje pa je Zavod za zapošljavanje prepoznao našu muku i interes te nam omogućio izobrazbu i sufinanciranje dva nova dimnjačara. Širimo se i u tom segmentu, a sada smo uplatili i jedno dostavno vozilo Peugeot tako da imamo na raspolaganju vozilo za dva tima u slučaju hitnih intervencija, servisiranja i slično. Osim navedenih djelatnosti, tu je i upravljanje grobljima i održavanje javne rasvjete – pojasnila je Škafec.
Na kraju, Bilić je dodao kako su na Gradskom vijeću donijeli odluku o načinu prikupljanja biorazgradivog i komunalnog otpada čime se nada da će nakon afere s 'Čistoćom' bit opet jedna od najkonkurentnijih gradskih tvrtki za zbrinjavanje otpada.
- Grad Ludbreg ima izuzetno malu cijenu za zbrinjavanje otpada s obzirom da nemamo vlastito odlagalište. Uskoro nas očekuje godišnji zahtjev 'Lukoma' za reguliranjem cijene i nastojat ćemo opet biti najkonkurentniji na tržištu te da naši građani imaju najbolju moguću uslugu. Donijet ćemo i plan prikupljanja otpada iz vinograda, pa je trenutno u nabavi 6 zelenih otoka – polupodzemnih kontejnera u vrijednosti oko 200 000 kuna, gdje će ljudi odlagati otpad i na taj način smanjiti onečišćavanje prirode. Oni koji ne stanuju u vinogradu neće plaćati zbrinjavanje otpada, već će se to financirati iz naknade koju ćemo skupiti za vikend kuće. Godišnje bi to zbrinjavanje moglo koštati između 50 i 100 000 kuna – zaključio je Bilić.
M.Horvat/www.vzaktualno.hr