Stanovnici Varaždinske županije čuvaju dugogodišnju tradiciju proizvodnje domaćih jela i uzgoja autohtonih životinja ovog kraja koja predstavlja bogatstvo i plod tradicije, truda i rada uz korištenje znanja obogaćenih specifičnim povijesno-geografskim uvjetima prostora. Iako su danas tradicionalni proizvodi redovito proizvodi vrhunske kvalitete, odnosno dodane vrijednosti, kako zbog bolje kakvoće sirovine, tako i zbog korištenja tradicionalnih tehnoloških postupaka, budućnost ovih jedinstvenih proizvoda nije samo u njihovoj zaštiti, već upravo u prenošenju znanja i vještina, odnosno naslijeđene tradicije s koljena na koljeno te njihova popularizacija.
Varaždinska županija osmislila je projekt koji ima za cilj upoznavanje najmlađih, odnosno predškolske djece s tradicionalnim proizvodima i autohtonim pasminama. Na tragu toga, nastala je i ideja da se najmlađe stanovnike, tijekom pedagoške godine u vrtićima - na njima prihvatljiv i pristupačan način - upoznaje upravo s tradicionalnim proizvodima, što se realizira putem distribucije edukativne prigodne brošure u vrtićima koja osim prigodnih priča i predstavljanja zaštićenih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, sadrži i prigodne zagonetke, poslovice, izreke, igrice, fotografije te ilustracije.
Tijekom godine sustavno se organiziraju brojne aktivnosti koje imaju za cilj podizanje svijesti o važnosti očuvanja tradicionalnih proizvoda i biološke raznolikosti, upoznavanje najmlađih sa zaštićenim poljoprivredno-prehrambenim proizvodima varaždinskog kraja. Organiziraju se posjeti uslužnim uljarama u kojima se proizvodi bučino ulje, obilaze se poljoprivredna gospodarstva koja drže zagorskog purana i/ili kokoš hrvaticu. Sade se sadnice varaždinskog zelja, te se organizira berba i gaženje varaždinskog zelja.
Tako je organizirana i sadnja Varaždinskog zelja na poljoprivrednim površinama obitelji Cafuk. Upravo su posjeti djece pojedinim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i manifestacijama važni kako bi uživo vidjeli način proizvodnje pojedinog tradicionalnog proizvoda te kako bi i sami naučili prepoznati i razlikovati tradicionalne proizvode, a onda i kasnije u životu kao potrošači, davali prednost „domaćem“
Djeca kroz vlastito iskustvo stječu konkretne spoznaje o tradicionalnim proizvodima i autohtonim pasminama životinja svoga kraja. Šire se spoznaje o zdravoj prehrani, uče kako prepoznati varaždinski klipić kao tradicionalni proizvod, uče se koristiti brošurom i enciklopedijama kao izvorom informacija, stječu spoznaje o sivoj pčeli i dobrobiti meda, te medu kao zdravoj zamjeni za šećer, djeca si osvješćuju utjecaj čovjeka na okoliš i obratno, djeca shvaćaju važnost života u skladu s prirodom, čuvanja biljaka i životinja, djeca istražuju i donose svoj sud, prepoznaju razlike između kokoši hrvatice i ostalih pasmina, prepoznaju karakteristike zagorskog purana, uče prepoznati varaždinsko zelje, uče kako ga spremiti za zimu i koje su njegove dobrobiti za zdravlje.
Ovakva događanja doprinose potpunijem odgoju i obrazovanju u svrhu zaštite okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti, podizanja svijesti o poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelje se na izgrađivanju pozitivnih stavova prema prirodi i okruženju u kojem se živi i to od najranije dobi.
www.vzaktualno.hr