U organizaciji Turističke zajednice Varaždinske županije, Hrvatske pošte, Općine Bednja i Kluba mladih filatelista „Trakošćan“ u ponedjeljak je u Viteškoj dvorani dvorca Trakošćan održana promocija poštanske marke s motivom dvorca Trakošćan. Navedena poštanska marka izdana je u seriji EUROPA – dvorci, dvorac Trakošćan i Veliki Tabor, koja je na tržištu najprodavanija.
– Trakošćan je ponovo na poštanskoj marci. Još davne 1994. godine Hrvatska pošta je prvi put objavila Trakošćan na poštanskim markama. Danas predstavljamo a sutra je prilika da ponovo izađe u poštanskom prometu i da putuje po cijelom svijetu. Hrvatska pošta od 2011. godine tiska seriju koja se zove „Dvorci Hrvatske“. U njoj na sreću još uvijek nije objavljen dvorac Trakošćan baš zato što ove godine poštanska marka u seriji Europa ima temu dvorca pa smo, kako inače u toj seriji izdajemo dvije poštanske marke, odabrali dvorce Trakošćan i Veliki Tabor da ih prikažemo baš na ovoj seriji koje je najpopularnija u cijeloj Europi i svijetu. 9. svibnja je Dan Europe, sutra je poštanska marka Europa – dvorci u prometu i Hrvatska pošta je odabrala upravo marku s prikazom dvorca Trakošćan kao onu koju nominira za internetski europski natječaj za najljepšu marku Europa 2017. – rekla je dr. sc. Stela Prislan-Fujs iz Ureda za korporativni marketing i razvoj Hrvatske pošte.
Glasovanje počinje 9. svibnja na web stranici www.posteurop.org/europa2017.
– Šanse ovise samo o nama, o našoj kampanji, kako ćemo ju proširiti dalje. Na nama je samo da uložimo malo dobre volje i minutu vremena da kliknemo na taj link, da glasamo za Trakošćan i da pobijedimo. Ili da barem osvojimo jedno od prva tri mjesta – dodala je Prislan-Fujs.
Promocija marke održana je dan uoči službenog datuma izlaženja poštanske marke u promet, 9. svibnja. Navedena poštanska marka četvrta je po redu poštanska marka koja za motiv ima dvorac Trakošćan, druga poštanska marka izdana u Republici Hrvatskoj, i svakako je od goleme važnosti za promociju znamenitosti trakošćansko-bednjanskog kraja, to više što je dvorac Trakošćan ugledni magazin Conde Nast Traveller nedavno proglasio jednim od 12 najljepših dvoraca Europe.
– Motiv Dvorac Trakošćan našao se na četvrtoj poštanskoj marki. To nije mala stvar, to je izuzetno važan aspekt za promociju ovog našeg trakošćanskog, bednjanskog kraja, a naravno i cijele Varaždinske županije kao i cijele Lijepe naše na takav način. Da se neki grad, znamenitost, dvorac nađe na poštanskoj marci zbilja mora biti izuzetan. Neki veći gradovi u Hrvatskoj nemaju toliko poštanskih marki koliko ima dvorac Trakošćan. Velika je kulturološka i promotivna vrijednost za naš kraj. Ta poštanska marka, taj mali mediji, neki ga nazivaju šareni papirić, ima izuzetno jaku promotivnu moć. Sveprisutna je, svakodnevna, a zapravo je malena i na tim pismima prolazi kroz ruke primatelja ne samo unutar države već i izvan nje – kazao je predsjednik Kluba mladih filatelista „Trakošćan“ Dino Murić.
Hrvatska pošta marku s motivom dvorca Trakošćan nominirala je za glasovanje na natječaju za najljepšu marku Europe, a online glasovanje u organizaciji PostEuropa otvara se upravo 9. svibnja, na dan službenog izlaska marke. Promocijom ove marke Hrvatska pošta ujedno posebno želi naglasiti ovaj moment, s ciljem da što više glasača uključi u online glasovanje i tako ponovno, kao i prije nekoliko godina, izbori jednu od tri nagrade za najljepšu europsku marku.
– Dvorac Trakošćan je simbol Varaždinske županije. On je jedan o 12 najljepših dvoraca u Europi. Dvorac Trakošćan će biti vidljiv u cijelom svijetu putem ove marke koja će biti pravi ambasador turizma Varaždinske županije. Dvorac Trakošćan godišnje proda od 60 do 80 tisuća ulaznica. To su samo gosti koji uđu u dvorac. Puno više ih dolazi okolo dvorca, na izlete, na prekrasno jezero. Ovdje se zaista ima što raditi, može se uživati u prekrasnoj prirodi, ovdje su biciklističke staze, može se čamcem ploviti po jezeru, tu je i ribolov, a u blizini je i lovište – kazala je direktorica Turističke zajednice Varaždinske županije Elizabeta Dolenec.
Marku je dizajnirao Dean Roksandić iz Zagreba, nominalna joj je vrijednost 7,6 kuna, tiskana je u višebojnom ofsetu, a izdana je u nakladi od 300.000 primjeraka.
TRAKOŠĆAN – dvorac obitelji Drašković
Svojim izgledom i perivojno-šumskim okruženjem Trakošćan je primjer romantičnog shvaćanja srednjoeuropske ladanjske arhitekture sredine 19. stoljeća. On je simbol romantizma, najpoznatiji i najslikovitiji hrvatski dvorac. Već se šest desetljeća koristi kao muzej, a dvorac s okolnim pejsažnim ambijentom zaštićen je kao kulturno i prirodno dobro. Na površini od 450 hektara Trakošćan se sastoji od tri cjeline: dvorac s pomoćnim zgradama, romantičan perivoj neposredno uz dvorac (87 hektara) i perivojna šuma.
Tijekom sedam stoljeća postojanja dvorac Trakošćan doživljavao je dogradnje, preinake, građevna i fortifikacijska poboljšanja – prolazeći mijene od feudalnoga plemićkoga grada do slikovitog romantičnog dvorca kakav danas poznajemo. Ime mu se prvi put spominje 1334. godine. Nastao je vjerojatno u 14. stoljeću kao manja utvrda u tadašnjem obrambenom sustavu Hrvatskoga zagorja. Današnji dvorac sadrži arhitektonske elemente gotičke arhitekture (14. st.), renesanse i baroka (16.-18. st.) te neogotike (19. st.). Sredinom 19. stoljeća Trakošćan je bio zapušten i u njemu se nije moglo udobno stanovati. Tadašnji vlasnik Trakošćana, podmaršal grof Juraj VI. Drašković sa suprugom Sofijom rođ. Baillet-Latour, počinje 1853. obnavljati stari srednjovjekovni utvrđeni feudalni grad i pretvarati ga u dvorac.
Obnova Trakošćana bila je prvi restauratorski zahvat u Hrvatskoj. Velike arhitektonske zahvate u neogotičkom stilu vodio je austrijski arhitekt i graditelj Michael Riedl, koji je prethodno vodio obnovu carskog i kraljevskog ljetnog dvorca Laxenburg pokraj Beča. Obitelj grofova Drašković posjedovala je Trakošćan 375 godina – od 1569. do 1944. Dvorac je 1953. godine pretvoren u muzej, danas poznat pod imenom Dvor Trakošćan. Osnovan je kao muzej feudalnog ambijenta s očuvanim starim inventarom od kraja 15. do kraja 19. stoljeća, vezanim uz povijest obitelji Drašković i prošlost Trakošćana.
Akademik Mladen Obad Šćitaroci, prof.dr.sc. Bojana Bojanić Obad Šćitaroci
www.vzaktualno.hr