Saborska zastupnica Narodne stranke – Reformisti Natalija Martinčević u dosadašnjem je radu desetog saziva Hrvatskog sabora, tj. u 12 dana koliko je radio Sabor, govorila 15 puta. Tri puta je iznosila stajalište Kluba zastupnika HSLS-a i Reformista, uputila dvije replike premijeru Andreju Plenkoviću, te je deset puta obrazlagala amandmane.
Tako je u iznošenju stajališta Reformista, prvi puta nakon 5 godina u Hrvatskom saboru otvorila zasigurno najveći problem Grada Varaždina koji se ne rješava već više od deset godina, a radi se naravno o više od 100 tisuća tona otpada koji je odložen na vodozaštitnom području. U svom govoru Natalija Martinčević je pozvala Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja da odmah krene sa pripremom odgovarajućih zakona koji se odnose na gospodarenje otpadom, a posebno je pozvala i ministra Ćorića, da se osobno aktivno i odmah uključi u rješavanje ovog problema.
U drugom iznošenju stajališta Reformista Natalija Martinčević govorila je o mogućnostima, izazovima i problemima sa kojima se susreću JLS-ovi, županije, gradovi i općine koji su ozbiljno vođeni i prepoznali su mogućnost razvoja i rasta temeljenima na sredstvima EU. Kao zastupnica iz Varaždinske županije koja je najuspješnija u realizaciji EU projekata istaknula je kako se županije, gradovi i općine koji su uspješni neće više moći prijavljivati i realizirati europske projekte zato jer neće imati sredstva u svojim proračunima za domicilnu komponentu, te problematiku ograničenja sufinanciranja po projektu i po korisniku koja je sada na snazi, a čime je ovom trenutku Varaždinska županija zakinuta za 15 milijuna kuna.
Isti problem je istaknula i u replici premijeru Andreju Plenkoviću koji je odgovorio kako je i Vlada prepoznala taj problem, i da će u sljedećih nekoliko godina tražiti model koji će jedinicama lokalne i regionalne samouprave olakšati rad i omogućiti bržu i kvalitetniju realizaciju EU projekata.
Treće iznošenje stajališta Reformista odnosilo se na Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, pri čemu je istaknula kako je Zakon u osnovi dobar, ali je ipak potrebno neke njegove dijelove poboljšati te će stoga podnijeti deset amandmana. Posebno se osvrnula na jedan amandman kojim bi se izjednačila prava svih osoba s invaliditetom ovisno o stupnju invaliditeta, sa invalidima domovinskog rata koji su navedeni u Zakonu.
Isti problem je istaknula i u replici premijeru Plenkoviću, ali taj amandman nažalost ipak nije bio prihvaćen od Vlade RH.
Natalija Martinčević podnijela je deset amandmana na Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, koje je obrazlagala u raspravi o amandmanima na izvanrednoj sjednici Hrvatskog sabora. Od deset podnesenih amandmana Vlada je na kraju prihvatila njih pet, te su oni postali sastavni dio Zakona.
U četvrtak, 10. rujna, Natalija Martinčević će ponovno iznijeti stajalište Kluba zastupnika HSLS-a i Reformista, a govoriti će o važnosti izgradnje brze pruge Zagreb-Krapina-Varaždin-Čakovec za razvoj sjevera Hrvatske, ali i Hrvatske u cjelini.
vzaktualno.hr