Međimurje je ovih dana postalo ključna točka u nacionalnoj strategiji obrane od širenja slinavke i šapa. Bivši granični prijelaz Goričan, zajedno s Duboševicom u Baranji, jedina je ulazna točka kroz koju smije prolaziti cestovni promet sirovog mlijeka i živih životinja iz Mađarske i Slovačke, država koje bilježe izbijanja ove visoko zarazne bolesti.
Od utorka, 15. travnja, na snazi je nova Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa, kojom su djelomično popuštene ranije zabrane, ali istodobno pojačane kontrolne mjere upravo na području Međimurja.
Podsjetimo, kontrolnu postaja Goričan, upravo je u utorak posjetio potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede David Vlajčić, čime je kontrolna postaja u Međimurju svojevrsno postala simbol zajedničke akcije svih nadležnih tijela u zaštiti hrvatskog stočnog fonda. Ministar je tada poručio je kako je situacija pod kontrolom i to zahvaljujući brzoj reakciji i izvrsnoj međuresornoj suradnji. Promet mlijeka i mesnih proizvoda iz slobodnih područja ponovno je omogućen, ali pod iznimno strogim uvjetima.
Vozila koja iz Mađarske i Slovačke ulaze u Hrvatsku s pošiljkama sirovog mlijeka ili u provozu s prijemljivim životinjama, moraju ući isključivo preko Goričana ili Duboševice. Obavezna je dezinfekcija vozila, pregled dokumentacije te dodatni biosigurnosni protokoli.
Tranzit je dopušten samo ako vozila ne staju na teritoriju Hrvatske niti pretovaraju pošiljke. Osim toga, sirovo mlijeko koje ulazi iz slobodnih područja mora se na odredištu odmah preraditi, prema standardima propisanim europskom regulativom.
Iako je u petak 17. travnja ponovno prijavljeno novo izbijanje slinavke u Mađarskoj, riječ je o objektu koji je već bio pod strogim nadzorom. Ukupno je u Mađarskoj evidentirano pet, a u Slovačkoj šest izbijanja bolesti, s više od 16.000 zahvaćenih goveda. Hrvatska je, s ciljem dodatne zaštite, već ranije zabranila uvoz svih živih papkara iz Mađarske i Slovačke, a nova Naredba zadržava tu mjeru na snazi.
Ministar je u utorak iz Goričana poručio kako slinakva i šap predstavljaju ozbiljnu prijetnju, no da zbog pravovremenih reakcija, stočari mogu biti mirni te da će se mjere prilagođavati u skladu s trenutnom epidemiološkom situacijom.
foto - arhiva
n.p.bajz/vzaktualno.hr