Međimurje 9. siječnja obilježava jedan od najvažnijih datuma u svojoj povijesti - Dan sjedinjenja s maticom zemljom Hrvatskom, datum kada je 1919. godine velika narodna skupština na Franjevačkom trgu u Čakovcu okupila oko 10 tisuća Međimuraca koji su donijeli odluku o odcjepljenju od Mađarske.
Tim se povodom diljem Međimurja svake godine odaje počast prosvjetiteljima, ljudima koji su tada poveli narod u ujedinjenje, a župan Međimurske županije, Matija Posavec je kazao kako je 9. siječnja najvažniji datum međimurske povijesti kada se narod, lišen bilo kakvog političkog svjetonazorskog ideološkog predznaka, odlučio zauvijek odcijepiti od Mađarske i pripojiti Matici hrvatskoj.
- Doktor Ivo Novak, doktor Vinko Žganec, Juraj Lajtman, Kapistran Geci bili su predvodnici međimurskog naroda koji su donijeli jednu rezoluciju koji je važan spomendan u Republici Hrvatskoj, no tek je 4. lipnja 1920.godine trianonska komisija upravo na ostavštini, identitetu, na kulturi na pjesmama i na načinu života međimurskog naroda rekla da to ne može biti mađarski nego hrvatski kraj. Mi smo na tu činjenicu u našoj povijesti ponosni, mi to poštujemo i ja vjerujem da taj dan izaziva poštovanje i kod svih građana Međimurja - kazao je župan Posavec.
Ovogodišnje obilježavanje započelo je polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod rodne kuće doktoru Ivana Novaka u Macincu. Radi se o jednoj od najzaslužnijih osoba za veliko okupljanje međimurskog naroda 9. siječnja 1919. godina koji je svojim autoritetom te zahvaljujući poštovanju i povjerenju koje je uživao u narodu zaslužan za iniciranje pokreta za oslobođenje Međimurja.
Vinku Novaku počast je ujedno odana i na njegovom posljednjem počivalištu na čakovečkom gradskom groblju, a gradonačelnica Ljerka Cividini tom je prilikom istaknula kako je Novak bio jedan od predvodnika jakog glasa i želje Međimurja da se odvoji od Mađarske.
- On je posebno važan po tome što je doveo i učitelje i u javnu upravu službenike koji su ponovo uveli hrvatski jezik, koji je postao i službeni i jezik kojim se dan danas govori u našem kraju. To su bili prvi početci i koraci kada su Međimurci jasno i glasno rekli kome i gdje žele pripadati – kazala je gradonačelnica.
Također, polaganjem vijenca i paljenje svijeća počast je odana i akademiku Vinku Žgancu u Vratišincu, čiji rad je bio temelj za upis međimurske popevke u UNESCO-ov popis blaga čovječanstva u naše doba. Počast je odana i svećeniku Juraju Lajtmanu na njegovom počivalištu u Prelogu, a radi se o gorljivom poborniku hrvatskog preporoda koji je svoje znanje usmjerio na prosvjećivanje ljudi.
Naposljetku je počast odana i ocu Kapistranu Geciju kod spomen-ploče na zidu Katoličkog doma u Čakovcu, uz molitvu koju je predvodio gvardijan fra Filip Đurđević.
n.p.bajz/vzaktualno.hr