Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Među najboljima: Međimurska županija kontinuirano povećava broj mjera i iznose za potpore u poljoprivredi

Među najboljima: Međimurska županija kontinuirano povećava broj mjera i iznose za potpore u poljoprivredi

Događanja
20. veljače 2024.
Alenka Kučić
624
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Kontinuirano, od 2014. godine Županija provodi program potpora u poljoprivredi uz trend povećanja broja mjera i isplaćenih iznosa, što prati i interes poljoprivrednika

Prema analizi portala Župan.hr, iz podataka konsolidiranih županijskih proračuna za 2022. godinu, za koju su zadnje dostupni podaci o izvršenju proračuna, Međimurska županija izdvojila je 0,33 posto proračuna za potpore poljoprivrednicima u 2022. godini. Programom potpora mjere i sredstva se stalno povećavaju pa je tako lani isplaćeno 314.562 eura potpora, a za 2024. godinu iznos je povećan na 422.905 eura.

Kontinuirano, od 2014. godine Županija provodi program potpora u poljoprivredi uz trend povećanja broja mjera i isplaćenih iznosa, što prati i interes poljoprivrednika.

Pri formiranju mjera, uvažavaju se aktualne potrebe poljoprivrednih proizvođača te se surađuje sa stručnim službama. Potpore male vrijednosti dodjeljuju se za edukaciju i stručno osposobljavanje poljoprivrednika, za podizanje i obnova trajnih nasada, nabavu sustava za obranu od tuče, za poticanje ekološke proizvodnje, zatim za promociju i prodaju poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na poljoprivrednom gospodarstvu, kao i za stvaranje robne marke i sudjelovanje u programima kvalitete poljoprivrednih proizvoda.

Također, potiču se ulaganja u preradu, primarnu proizvodnju, okrupnjavanja posjeda, nabavu i zadržavanje uzgojno valjanih rasplodnih životinja, kao i za nabavu nacionalne staklenke za med, uz što se potpore dodjeljuju i za uzgoj autohtone pasmine međimurski konj. Vrijedi spomenuti i ostale potpore za koje se ne provode javni pozivi, a odnose se na kontrolu plodnosti tla te podršku istraživačkim projektima.

Međimurje godišnje proizvodi 100 tisuća tona krumpira

Krumpir je jedna od strateških poljoprivrednih kultura Međimurja koja nosi 75 posto hrvatske proizvodnje krumpira, a riječ je o stotinu tisuća tona godišnje, donosi Župan.hr. To je samo po sebi tek velik udio, no pažnje vrijedna je činjenica da njedra međimurske zemlje daju najkvalitetniji krumpir u Hrvatskoj.

-Da bismo našim proizvođačima krumpira pomogli u plasmanu robe na tržište, razvili smo županijsku robnu marku Međimurski kalamper kojom sada, uz našu podršku, upravlja Udruga proizvođača merkantilnog krumpira Međimurske županije. Međimurski kalamper već je lider na domaćem tržištu, kojem se nametnuo kvalitetom, a naša je težnja da međimurski kalamper bude na svakom hrvatskom stolu – rekao je župan Matija Posavec.

Jednaka se pozornost posvećuje i klonskoj selekciji pušipela, autohtone sorte grožđa, te uz pomoć stručnjaka iz savjetodavne službe, iskusni i vrsni vinari Međimurja proizvode vrhunsko vino ove sorte. Međimurska županija promociju vina podržava renomiranom manifestacijom Urbanovo – festival pušipela koju zahvaljujući podršci Županije svake godine organizira Udruga vinara i vinogradara Hortus Croatiae.

U pripremi je i novi projekt u kojem će niknuti regionalni distribucijski centar povrća i voća, što je također odgovor Županije na potrebe poljoprivrednih proizvođača.

Međimurska županija provodi i program financiranja projekata udruga iz područja poljoprivrede, šumarstva i lovstva, u skladu sa strateškim smjernicama razvoja navedenih područja.

vzaktualno.hr/zupan.hr

Alenka Kučić 24184 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Varaždinci, uključite se u savjetovanje o promjeni granica naselja na području grada
Događanja
2024-02-20

Sljedeća Vijest

Župan Stričak o subotnjem prosvjedu: „Bilo ih je toliko da su morali pozvati u pomoć ortake iz Beograda koji tvrde da se okupilo oko 7000 ljudi”
Politika
2024-02-20
Izdvojeno
OVO SU DANAŠNJE SLAVLJENICE Ne zaboravite na čestitke!
Lifestyle
13. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Erasmus+ projekt inkluzije i zajedništva: Učenici iz Europe u Varaždinskoj županiji uče kroz ples, glazbu i igru
Događanja
12. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Gradonačelnik Škvarić obišao radove izgradnje nogostupa u tri naselja
Događanja
12. svibnja 2025.
Ivana
U Ludbregu uskoro uređenje trga, a uslijedit će i drugi radovi – evo što je sve u planu!
Gospodarstvo
12. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.