U ponedjeljak je i u Čakovcu obilježen Međunarodni dana epilepsije i Nacionalni dan oboljelih od epilepsije, javnim fotografiranjem ispred Doma sindikata koji je bio osvijetljen ljubičastim svjetlom.
Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović kazao je da smisao obilježavanja da se podigne svijest o epilepsiji.
– To je bolest koja je dosta česta, ima je u dječjoj dobi, ima je i u odrasloj dobi. Priključivanjem ovoj akciji Hrvatske udruge oboljelih od epilepsije, uz podršku predsjednika Republike Zorana Milanovića, želimo da se o epilepsiji što više priča. Djeca i odrasli koju boluju od epilepsije često su stigmatizirani. To želimo prekinuti – rekao je Šegović.
Dodao je da je i jedan od ciljeva da se u Međimurskoj županiji osnuje udruga oboljelih od epilepsije.
– Pokazalo se da udruge oboljelih najviše pomažu onima koji obole i njihovim obiteljima u međusobnom izmjenjivanju znanja o bolesti i olakšavanju pristupa terapiji – rekao je Šegović.
Akciji su se priključili djelatnici bolnice, učenici 6. razreda 1. osnovne škole, međimurski župan Matija Posavec, čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini, građani.
A što učiniti u slučaju epileptičnog napada?
– Treba reagirati onako kako većina ne reagira. Svi se uspaniče i pobjegnu. Ne treba paničariti. Osobu treba polegnuti na pod, staviti na bok i provjeriti diše li. I pozvati hitnu pomoć. Ukoliko osoba ima trzaje, ne preporuča se gurati prste u usta jer vas osoba može ugristi. Epileptični napad prođe u roku od nekoliko desetaka sekundi ili minuta. Za to vrijeme već hitna stiže. Ako se zna da osoba ima epileptične napade, sa sobom nosi i lijek koji joj se onda može dati – savjetovao je ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr