Svjedoci smo sve češćim katastrofama u raznim oblicima, a ranjive skupine najviše su podložne negativnim učincima katastrofa. Vidljivo je to u raznim situacijama, od virusnih i drugih pandemija do potresa, poplava, nevremena i drugih prirodnih katastrofa, od kojih su neke prouzročene klimatskim promjenama, u određenoj mjeri potpomognutim ljudskim djelovanjem.
U svakom slučaju, katastrofe najteže posljedice ostavljaju na one najslabije skupine, a među njima su svakako djeca, stoga je ovogodišnji Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa, koji se svake godine obilježava 13. listopada, usredotočen na ulogu obrazovanja u zaštiti i osnaživanju djece za budućnost bez katastrofa.
Naime, mnoge katastrofe, često pogoršane klimatskim promjenama, predstavljaju značajnu prijetnju dobrobiti djece i mladih. Osim rizika od smrti i ozljeda, djeca se suočavaju s daljnjim izazovima u obliku poremećaja u školovanju, prehrani, zdravstvenoj skrbi i pitanjima zaštite nakon katastrofe.
Činjenice i brojke koje iznosi portal odgovorno.hr, govore da je, prema UNICEF-u, jedna milijarda djece diljem svijeta izložena iznimno visokom riziku zbog klimatskih utjecaja, uključujući katastrofe povezane s klimom. Između 2015. i 2021. više od pola milijuna škola oštećeno je ili uništeno katastrofama (SFM, UNDRR). Godine 2022. broj djece pogođene poplavama u Čadu, Gambiji, Pakistanu i Bangladešu bio je najveći u više od 30 godina, a otprilike 10% škola diljem Europe nalazi se u područjima potencijalno sklonim poplavama, govore podaci Europske agencije za okoliš. Gotovo 160 milijuna djece, podaci su UNICEF-a, izloženo je teškim i dugotrajnim sušama – do 2040. procjenjuje se da će jedno od četvero djece živjeti u područjima s ekstremnim nedostatkom vode.
U međunarodnom sporazumu Sendai Okviru za smanjenje rizika od katastrofa 2015.-2030., navedeno je da zemlje moraju razmotriti svoje ranjivosti i zahtjeve kada razvijaju nacionalne i lokalne strategije za smanjenje rizika od katastrofa. Naime, važno je osnažiti djecu i mlade, kroz obrazovanje ih pripremati da se zaštite, ali i da postanu pokretači promjena u svojim obiteljima i zajednicama.
Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa 2024. stoga poziva zemlje da iskoriste obrazovni sektor za smanjenje rizika od katastrofa kod djece školske dobi, i to ulaganjem u ova ključna područja:
– Zaštita djece kroz sigurne škole: djeca imaju pravo biti sigurna u svojim školama, a to počinje osiguravanjem da su škole otporne na katastrofe i da su dio sustava ranog upozoravanja na katastrofe.
– Osnaživanje djece za sigurnost kroz obrazovanje primjereno njihovoj dobi da razumiju rizike s kojima se suočavaju i djeluju na njih. To uključuje izgradnju njihove spremnosti za poduzimanje ranih radnji kao odgovor na rana upozorenja. Osnažena djeca postaju pokretači promjena za otpornije zajednice.
– Podrška i provedba Sveobuhvatnog okvira za sigurnost škola 2022.-2030., koji je izradio Globalni savez za smanjenje rizika od katastrofa i otpornost u obrazovnom sektoru (GADRRRES), kojim predsjedaju UNESCO i UNICEF.
U tom cilju, i Hrvatska je na putu normativnih, strateških i planskih uređenja područja upravljanja rizicima od katastrofa. Tako je Vlada RH u listopadu 2022. godine po prvi put donijela “Strategiju upravljanja rizicima od katastrofa do 2030. godine“, kao veliki proaktivan iskorak jer su po prvi put definirana prioritetna ulaganja na području upravljanja rizicima, što podrazumijeva sve faze upravljanja, od prevencije, pripravnosti do odgovora na katastrofe.
U tu je svrhu Ravnateljstvo civilne zaštite Republike Hrvatske, među ostalim, donijelo upute za postupanje u opasnostima, nesrećama i katastrofama kao što su poplave, grmljavinsko nevrijeme, jak vjetar, potres, požar, toplinski val, snijeg i poledica, industrijske nesreće te nuklearni i radiološki izvanredni događaji, a upute su dostupne na internetskim stranicama Civilne zaštite.
Također se provode razne edukativne aktivnosti te tribine i okrugli stolovi na lokalnoj i regionalnoj razini na temu smanjenja rizika od katastrofa, a ujedno se održavaju edukativni sadržaji u osnovnim školama i vrtićima diljem zemlje, gdje se djeca putem prezentacija, brošura i zanimljivih igara upoznavaju o vrstama prijetnji, rizika i mogućnosti odgovora na njih.
foto: ilustracija/arhiva
mlpetrinjak/vzaktualno.hr