Podaci su prikupljeni u različitim hakerskim upadima između 2008. i 2015. godine, ali nije isključeno ni da među gomilom podataka ima i novijih, prenosi dnevnik.hr. S obzirom na sve učestalije 'curenje' podataka, više ne iznenađuje informacija o novim slučajevima takvih neugodnih situacija. Međutim, ovog puta hakeri su objavili više od 87 GB podataka, među kojima je 773 milijuna e-mail adresa i gotovo 22 milijuna lozinki, a prema riječima stručnjaka za računalnu sigurnost, ovo je prvi puta da je tolika količina podataka objavljena na jednom mjestu.
Stručnjak Troy Hunt kaže kako ga je zabrinula činjenica da su lozinke objavljene u običnom dokumentu, tako da ih svi mogu vidjeti i pročitati. Zabrinjava ga i činjenica da je ova "kolekcija" tek prva u nizu jer se na forumima pojavila informacija kako postoje još barem četiri "nastavka". Kako Hunt vodi servis "Have I been pwned", ubacio je te objavljene e-mail adrese i lozinke u svoj servis te omogućio ljudima da provjere nalazi li se među tih 773 milijuna i njihova e-mail adresa odnosno lozinka.
Korisnici koji pronađu svoju e-mail adresu i lozinku na popisu trebali bi odmah promijeniti tu lozinku, a to se posebno odnosi na one koji koriste kombinaciju iste e-mail adrese i lozinke na različitim servisima ili internetskim stranicama. Hunt savjetuje i da korisnici koriste jedinstvene lozinke za svaki servis te da uključe dvostupanjsku autentifikaciju.Za one koji koriste mnogo servisa pa moraju pamtiti mnogo lozinki, Hunt savjetuje da svoje lozinke sačuvaju u digitalnom ili analognom (bilježnice, rokovnici) obliku. Korisnici Mozilla Firefoxa mogu još jednostavnije provjeriti nalazi li se njihovi podaci među objavljenima. Naime, Firefox će, kada posjete stranicu koja ima zabilježen sigurnosni propust i curenje sigurnosnih podataka, prikazati prozor s upozorenjem i ponuditi im da provjere jesu li i njihovi podaci ugroženi.
www.vzaktualno.hr