Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je u nedjelju da će učenici u školi boraviti od 8 do 14 ili 15 sati, gdje će napisati zadaće pa roditelji više s njima ne moraju rješavati to pitanje, a naglasio je i da se u kurikulu ne radi o smanjenju sati informatike, prenosi tportal.
Fuchs je za Dnevnik Nove TV objasnio kako je jedan sat informatike od prvog do osmog razreda obavezan, te kako ju u školama učenici još jednom imaju kao međupredmetnu temu.
Dosad se informatika od 1. do 4. razreda učila kao izborni predmet, a onda su od 5. razreda svi oni koji su učili izborni predmet počinjali od nule kao da je nisu učili.
Sedamdeset posto djece je i dosad uzimalo informatiku kao izborni predmet i onda bi u petom razredu svi skupa, s onih ostalih 30 posto, počinjali ponovno učiti informatiku, dok je sada informatika obvezatan predmet od prvoga do osmog razreda.
Ministar Fuchs rekao je i da će u popodnevnom dijelu nastave, poslije 15 sati, raditi isti profesori te dodao da u tom vremenu može biti i informatika, ako je škola ponudi jer je to neobvezatni dio nastave.
Djeca će u školi boraviti od 8 sati do 14 ili 14,30 sati, a samo oni koji žele mogu ostati do 17 sati, što je nešto kao produženi boravak. Pojasnio je i kako je taj dio vremena, dio kojeg biraju učenici, a škola im nudi jasne sadržaje.
U koncepciji cjelodnevne nastave profesori potrebni za te programe boravit će 45 minuta više, a zato će dobit u prosjeku preko 2 tisuće kuna više.
Najavio je kako će plaća svih učitelja i profesora u školi biti preko 10 tisuća kuna što će biti povećanje plaća za otprilike oko 20 do 25 posto.
Do 2028. godine trebao bi biti riješen problem potrebnog školskog prostora, dok će se u svim školama koje rade u jednoj smjeni, a nemaju riješeno pitanje dvorana i taj problem riješiti.
vzaktualno.hr / tportal.hr