Nakon što su jučer u brojnim hrvatskim županijama ukinute propusnice, odnosno dozvoljeno neograničeno (ali opravdano) kretanje unutar županija, najavljeno je popuštanje još nekih mjera, ali proći će mnogo vremena prije nego što nam se život vrati u normalu.
Tako bi nakon što prođe epidemija koronavirusa, restorani i kafići trebali raditi u potpuno drugačijim uvjetima nego prije. Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak već je dao neke upute o tome, spomenuvši kafiće za koje je rekao da ljudi neće moći sjediti jedan do drugoga, piše Index.
-Na primjer ako je dosad bio stol za 4 osobe, za njim će sad moći sjediti jedna do dvije osobe, morat će se dezinficirati sve nakon odlaska gosta - kazao je Capak.
Marin Medak, predsjednik Udruge ugostitelja, jučer je bio na sastanku s ministrom turizma Garijem Cappellijem i glavnim državnim inspektorom Andrijom Mikulićem, nakon kojeg je za Index komentirao da se pod hitno mora pokrenuti dijalog o tome kako će restorani i kafići raditi nakon korone.
-Ako se pod hitno ne krene raditi, u brzom roku doći će 1. lipnja i država će reći da više nema subvencija. Tada će propasti 80 posto ugostiteljskih objekata, a to je lančana reakcija jer će propasti i dobavljačin - rekao je Medak koji smatra da Ministarstvo turizma ne radi ništa za ugostitelje.
-Ako se budu uvele mjere da mora biti određen razmak stolova, to će automatski smanjiti broj istih te tako prepoloviti prihode. Isto tako ako budemo morali stavljati pregrade od pleksiglasa, to poteže niz problema od toga da je pitanje odakle će ugostitelji kupovati pleksiglas jer Hrvatska nema tvornicu za izradu istih, najbliže su tvornice u Italiji i Španjolskoj, a oni će to ostaviti za sebe. Zatim tu je i problem tko će od gostiju htjeti sjediti tako zagrađen. I još jedna stvar je koji će si ugostitelj moći priuštiti te pregrade i sve ostale mjere - rekao je Medak.
Što predlažu ugostitelji?
-Naš je prijedlog da se nakon korone naprave sanitarne oznake epidemiologa, i da oznake A, B i C označavaju stupanj higijenskih uvjeta i da se postave na ulazima u restoran (takvu praksu već godinama imaju američki restorani). Ja sam za to i da se suspendiraju minimalni tehnički uvjeti s postojećim mjerama jer se međusobno te upute kose s uvjetima. Primjera radi, kad stavim pregradu od pleksiglasa, moram naručiti novo mjerenje buke, ako stavim manji broj stolova, onda opet moram mijenjati minimalne tehničke uvjete. Sve te mjere bi mogle koštati dodatnih 20 do 30.000 kuna, plus mjesec dana birokracije - rekao je Medak za Index.
OVDJE pročitajte cijeli članak
vzaktualno.hr/index.hr