Nikome još nije do kraja jasno što će biti učinci korona krize na mikro razini, a već su za poduzetnike iskrsnuli novi problemi.
Planira li Vlada doista naknadno uvesti dodatna ograničenja za isplatu dividende u tvrtkama koje su korisnice potpora za očuvanje radnih mjesta, mnogi se pitaju. Isto tako i druge države reagiraju s raznim ograničenjima, no Hrvatska je dosta vremena propustila, piše Poslovni dnevnik.
I ne samo to. Umjesto nedvosmislenog komuniciranja oko navedene mogućnosti za pro futuro, stvari su zakamuflirane što potiče bojazan u realnom sektoru da će pod retroaktivni učinak potpasti i tzv. prva pomoć za radna mjesta.
Usto, da je odmah bilo strogih pravila, bila bi i veća potencijalna opasnost od procjene menadžera da im je bolje ne uzeti potpore, nego smanjiti troškove, jer su im ipak važniji dioničari i bonusi nego broj nezaposlenih u gospodarstvu.
Da je prilično izvjesno ograničenje kroz nova pravila nagovijestio je ministar rada i mirovinskog sustava Aladrović. Poruku da nije prirodno isplaćivati dividende i usporedo tražiti pomoć države, čelnik ministarstva rada dopunio je tvrdnjama kojima se u cijelosti odbacuje odgovornost države zašto ograničenja nisu propisana prilikom donošenja mjera.
To bi značilo da se traže dodatni kriteriji za daljnju dodjelu potpora tako da država pomaže najugroženijima, a ne i tvrtkama kojima pomoć izgleda nije niti potrebna. Ako stvari krenu u tom smjeru, glavnu ulogu navodno bi trebalo preuzeti Ministarstvo financija – zbog evidencija koje imaju porezne vlasti, između ostalog i glede ispunjavanja obveza za javna davanja (vezano za druge mjere).
Trenutačno oko toga nema službenih očitovanja iz oba resora, te se čini da konačni stav još nije zauzet, iako načelno stvari idu u smjeru balansa između tvrtki kojima je doista trebala pomoć za isplatu plaća i svih ostalih koje su imale određene vlastite rezerve, najčešće kroz zadržanu dobit iz prošle i ranijih godina.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
vzaktualno.hr/poslovni.hr