Svečana promocija monografije 103. brigade Hrvatske vojske pod nazivom "Ponos ostaje" održana je u ponedjeljak u Termama Tuhelj. Monografija ima 268 stranica na kojima je uz razne tekstove i dokumente, borbeni put 103. brigade predstavljen kroz više od 320 fotografija. Autor monografije je Drago Kozina, a svečanosti promocije nazočili su župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, predsjednik Udruge veterana 103. brigade, pukovnik Žarko Miholić, izaslanik predsjednika RH Zorana Milanovića brigadni general Ivan Raos, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik Špiro Janović, saborski zastupnici Siniša Hajdaš Dončić i Željko Pavić, izaslanik načelnika PU krapinsko-zagorske Robert Petrović, predstavnici braniteljskih udruga, gradonačelnici i načelnici.
Drago Kozina, autor monografije „Ponos ostaje”, inače i sam pripadnik 103. brigade, istaknuo je da je bio poseban osjećaj pisati ovu monografiju.
-Prošlo je već 30 godina i trebalo se prisjetiti svega onoga što je nekada bilo, što se doživjelo. Mnoge od tih stvari nisu bile dokumentirane.
U monografiji smo obradili ne samo put 103. brigade, nego i sve što se kasnije događalo vezano uz njezine pripadnike, ustroj Udruge veterana 103. brigade – kazao je autor koji je na monografiji radio unazad dvije godine.
Rekao je da se nakon analize svega onoga što je brigada prošla i učinila zaključilo da nije bilo negativnih tragova kojih bi se trebali sramiti.
-Sve što smo učinili možemo danas, nakon 30 godina, s ponosom spominjati i to je trajna vrijednost nas Zagoraca u Domovinskom ratu. Ponos ostaje – zaključio je Kozina.
Predsjednik Udruge veterana 103. brigade Žarko Miholić naglasio je da je misija kod osnivanja Udruge veterana 103. brigade bila zabilježiti povijest za generacije koje dolaze, zabilježiti sve ono što je 103. brigada dala, a dala je izniman doprinos u stvaranju hrvatske države.
-Ponos stvarno ostaje i Krapinsko-zagorska županija ima i pravo i moralnu obvezu dičiti se onime što je 103. brigada uradila, brigada iza koje nije ostala ni jedna jedina mrlja - dodao je Miholić.
-U Domovinskom ratu sudjelovalo je nešto više od 11 tisuća Zagoraca, a od toga nešto malo manje od 7 tisuća u 103. brigadi i ne postoji prostor, ne postoji gotovo postrojba u hrvatskoj vojsci u kojoj nije bilo pripadnika koji su dolazili iz Zagorja - rekao je pukovnik Miholić.
-Više od 1.150 pripadnika 103. brigade više nije među nama. Brigada je imala osam poginulih i 45 teško ranjenih. Ova monografija je zalog njima i nama i svim budućim naraštajima i pisana povijest koju nitko više ne može izmijeniti - kazao je Miholić.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar i sam je bio pripadnik 103. brigade te je napisao predgovor u Monografiji. Kako je rekao, teško je uopće pomisliti da je prošlo 30 godina otkad su obukli uniforme i krenuli u obranu za neovisnu i slobodnu Hrvatsku.
-Nema ratišta na kojem nismo bili, a nije bilo neposredne ratne opasnosti u našem Zagorju. No, mi smo onda znali da se Zagorje brani u Vukovaru, na slavonskom bojištu, u Dubrovniku i da svoj doprinos stvaranju neovisne, slobodne hrvatske države moramo dati baš tada i baš na tim mjestima - kazao je župan.
Istaknuo je da je njemu kao županu posebna čast kada u svim dijelovima Hrvatske hvale zagorske borce, jer iza njih nije ostala niti jedna mrlja.
-Danas je Hrvatska ravnopravna članica EU, članica NATO saveza, europskih integracija, ali još je puno toga pred nama. Moramo stvarati uvjete za otvaranje radnih mjesta, da nam mladi ne odlaze iz države, nego da ostanu u Hrvatskoj, na našim zagorskim bregima. Ukoliko svoje znanje, školovanje i ono što je pred njima u budućnosti probaju napraviti u Zagorju, samo tada će imati smisla sve ono što se napravilo 90-tih godina - zaključio je župan Kolar.
Izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik Špiro Janović kazao je kako zagorsko srce
stoljećima kuca za Hrvatsku.
-Ta snaga se odrazila i u onome što ste postigli prije 30 godina. Moto je ono što vas drži. Danas se, 30 godina nakon rata, za Hrvatsku borimo na neke druge načine, a jedan od načina je ovo što danas slavimo ovdje. Slavimo monografiju. Slavimo da se ti slavni dani ne oduzmu zaboravu - dodao je Janović.
Izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i brigadni general Ivan Raos naglasio je kako je 103. brigada, kao i svi zagorski branitelji u svim postrojbama, odlučno krenula u obranu po čitavom teritoriju Hrvatske i u operaciji Oluja oslobodili Hrvatsku bez ijedne mrlje.
-Svi budući naraštaji imat će priliku u ovoj monografiji čitati što ste vi napravili i što ste stvorili. Kako je u teškim trenucima stvarana RH, a isto tako kroz zalog svih onih koji su poginuli i položili živote u temelje RH, imamo obvezu da se ne umorimo. Voljeti Hrvatsku, raditi za opće dobro naše države - kazao je Raos.
Treba napomenuti da su prije promocije Monografije položeni buketi i zapaljene svijeće kod biste prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana u Velikom Trgovišću.
m.sopek/aktualno.hr