Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Politika
  • MOST: Zašto HNS i Divjak ne žele Sveučilište u Varaždinu?

MOST: Zašto HNS i Divjak ne žele Sveučilište u Varaždinu?

Politika
29. siječnja 2018.
Siniša Kalajdžija
1154
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Most Petrov Podolnjak

Stranka Most, Regionalni ured u Varaždinu, poslala je priopćenje u kojem navodi kako je Vlada Republike Hrvatske na prošlotjednoj sjednici ocijenila neprihvatljivim prijedlog zakona o preimenovanju sadašnjeg Sveučilišta Sjever u Sveučilište u Varaždinu, sa sjedištem u Varaždinu. Taj je zakonski prijedlog krajem prosinca u saborsku proceduru uputio zastupnik Mosta NL prof. dr. sc. Robert Podolnjak, a Vlada ga je prošlog tjedna ocijenila neprihvatljivim i takvo će mišljenje uputiti Saboru - stoji u priopćenju kojeg prenosimo u cijelosti.

-Zakonski prijedlog o preimenovanju i promjeni sjedništa Sveučilišta Vlada ne smatra neprihvatljivim zato što bi bio protivan Ustavu i ugrožavao autonomiju Sveučilišta, kako su komentirali prvi kritičari prijedloga. Toga u mišljenju Vlade nema, jer nema ni osnova za to. Ključni argument Vlade je da bi „izmjena naziva Sveučilište Sjever iziskivala dodatne financijske i administrativne resurse za što bi trebalo osigurati dodatna sredstva u državnome proračunu“.

Poznato je da Sveučilište u studijskom centru u Varaždinu ima sve uvjete za smještaj Rektorata i održavanje sjednica sveučilišnog Senata. Nevjerojatno je da se ključni argument Vlade zapravo svodi na minimalne troškove promjene naziva i sjedišta visokog učilišta u sudskom registru ili promjeni natpisnih ploča!

Navedena su još dva, sporedna, argumenta. Prvi je da ne postoji zakonska obveza da sveučilišta svoje nazive vežu uz sjedište te je međunarodna praksa različita pa iz naziva inozemnih javnih sveučilišta nije uvijek razvidno gdje se nalazi njihovo sjedište. Podolnjakova argumentacija polazila je od činjenice da sva javna sveučilišta u Republici Hrvatskoj imaju u svom nazivu grad u kojem je njihovo sjedište, između ostaloga i zbog prepoznatljivosti. Teško da se možemo uspoređivati s, primjerice, poznatim stranim sveučilištima kao što su Yale ili Harvard iz čijih se naziva ne može ustanoviti da su locirana u New Havenu u američkoj saveznoj državi Connecticut odnosno u Cambridgeu u saveznoj državi Massachusetts…

Drugi je argument Vlade da se naziv Sveučilišta može promijeniti i odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja, iako su u slučaju svih ostalih zakona o osnivanju javnih sveučilišta i naziv i sjedište određeni zakonom koji je donio Hrvatski sabor. No, kako je upravo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, kao nadležno resorno ministarstvo, pripremilo vladino mišljenje, teško je očekivati da će ono donijeti odluku o preimenovanju Sveučilišta nakon mišljenja Vlade da je to neprihvatljivo.

Kad je prošle godine formirana nova hrvatska Vlada s potpredsjednikom i ministricom iz Varaždina, na sve strane se orilo da su Varaždinska županija i grad Varaždin konačno dobili priliku za jačanje svog nespornog regionalnog liderstva u sjevernoj Hrvatskoj. U tom je smislu mišljenje Vlade o neprihvatljivosti Sveučilišta u Varaždinu prva velika - propuštena prilika!

Činjenica da se o tom prijedlogu negativno odredilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, na čijem je čelu profesorica Blaženka Divjak iz Varaždina, teško je razumljiva. Nerazumljiva, neprihvatljiva i zapravo žalosna je činjenica da Hrvatska narodna stranka ne podržava Sveučilište u Varaždinu. Svoje protivljenje ne može i neće moći suvislo obrazložiti građanima Varaždina i Varaždinske županije.

Negativno mišljenje Vlade najveća je, pak, pljuska gradskom i županijskom HDZ-u, jer su upravo njihovi čelnici naglašavali da su još 2015. predlagali u Saboru sveučilište sa sjedištem u Varaždinu. Sad će taj kopernikanski obrat 'svoje' Vlade zaista teško moći objasniti građanima Varaždina i Varaždinske županije - stoji u priopćenju Mosta.

www.vzaktualno.hr

Siniša Kalajdžija 2553 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Željko Krajan
Zašto se dvostruki osvajač Australian Opena Pavić ne javlja na pozive izbornika Krajana?
Sport
2018-01-29

Sljedeća Vijest

HNS
TREBA LI SMANJITI PDV?: Štromar bi jedno Plenković i Marić drugo
Gospodarstvo
2018-01-29
Izdvojeno
Krapinsko-zagorska županija nastavlja snažnu potporu: osigurano 320 tisuća eura za vatrogasce i HGSS
Događanja
23. siječnja 2026.
Jozica
Muzeji i kulturne ustanove Ludbrega otvaraju svoja vrata u Noći muzeja
Događanja
23. siječnja 2026.
Jozica
Zbog hladnoće i stanja na terenu odgođen prvenstveni dvoboj Varaždina i Gorice
Sport
23. siječnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Općina Martijanec nastavlja s potporama vinogradarima i voćarima
Događanja
23. siječnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
Prava zimska idila na sjeveru Hrvatske – snijeg kakav dugo nismo vidjeli
Fotogalerija
7. siječnja 2026.
Sport, igra i nova iskustva: Deseto izdanje Zimskog sportskog višeboja u Varaždinu izazvalo veliko zanimanje osnovnoškolaca
Fotogalerija
5. siječnja 2026.
FOTO Moto Mrazovi ponovno ugrijali Sračinec
Fotogalerija
2. siječnja 2026.
Novomarofski Božićni bibliobus i Djed Mraz donose osmijehe i knjige mališanima!
Fotogalerija
17. prosinca 2025.
Mališani ukrasili božićno drvce ispred Općine Trnovec Bartolovečki: „Bitno je da se svi družimo i zabavimo!”
Fotogalerija
11. prosinca 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.