Mreža europskih digitalno-inovacijskih središta (EDIH-ova) koju Europska unija uspostavlja u okviru programa Digitalna Europa 2021.-2027. promovirat će digitalnu transformaciju putem pružanja niza usluga primjene digitalnih tehnologija u tvrtkama, u suradnji sa znanstvenim organizacijama, poduzetničkim potpornim institucijama i drugim dionicima iz privatnog i javnog sektora. Projekt S3HubsinCE, kojeg provodi HGK Županijska komora Varaždin, temelji se na suradnji digitalno-inovacijskih središta (DIH-ova) u regijama Središnje Europe i stvaranju jake potporne mreže koja će većim dijelom biti povezana u europsku mrežu DIH-ova. U projekt je kao hrvatsko digitalno-inovacijsko središte pridružen Inovacijski centar Nikola Tesla, a tijekom projekta uspostavljen je DIH Connect Varaždin.
Digitalna inovacijska čvorišta DIH-ovi djeluju kao lokalni one-stop shopovi za poduzetnike i podržavaju ih u pristupu znanju i infrastrukturi, povezivanju na međunarodnoj razini, eksperimentiranju s novim softverom i hardverom, izradi poslovne dokumentacije, provođenju programa inkubacije i akceleracije.
Ovaj proces okupio je partnere iz cijele Središnje Europe u projekt u kojemu je zajedno radilo 10 iskusnih organizacija iz 7 srednjoeuropskih regija iz Austrije, Njemačke, Italije, Poljske, Mađarske, Slovenije i Hrvatske.
Kao voditelj središnjeg tematskog paketa ovog projekta tijekom kojeg su planirane i provedene pilot aktivnosti, Komora Varaždin je donijela preporuke temeljene na procjeni vanjskih revizora o tome kako sinergijski povezati sve aktere koji djeluju u DIH mreži.
Ključni radni paket projekta S3HubsinCE pod nazivom Sinergija! sastoji se od aktivnosti planiranja i provedbe pilot aktivnosti u svakoj od deset partnerskih regija. Početne aktivnosti odnosile su se na planiranje strategije i izradu akcijskih planova koji obuhvaćaju 10 transnacionalnih akcijskih planova tematskih radnih skupina, tzv. navigacijskih grupa koje su okupljene oko tehnoloških pitanja bitnih za digitalnu tranziciju, poput analize podataka, prediktivnog održavanja, strojnog vida, automatizacije proizvodnje, naprednih materijala, Interneta stvari u industriji, digitalnog marketinga, aditivne tehnologe i inovacija u kružnoj ekonomiji, te 10 regionalnih koncepata povezivanja regionalnih dionika u srednjoeuropsku mrežu DIH-ova.
Relevantnost i učinkovitost strategije i akcijskih planova pokazali su se od iznimne važnosti, posebno za postizanje sinergije kod implementacije pilot akcija kojima su se prenosila znanja i iskustva u digitalizaciji, dok su digitalno inovacijska čvorišta djelovala kao spojnice prema poslovnom sektoru koje ubrzavaju procese digitalne transformacije. Navigacijske grupe, zadužene za tehnološki dio pilot aktivnosti vođene su od strane partnera koji imaju ekspertizu i iskustvo u odabranim tehnološkim prioritetnim temama. Ukupno je provedeno 73 projekta podrške (35 aktivnosti obuke te 38 pilot projekata transfera i suradnje). Sve su aktivnosti bile fokusirane na edukaciju i generiranje novih projekata vezanih uz digitalnu transformaciju.
Provedene pilot akcije vanjski revizori su ocijenili kao vrlo učinkovite u razmjeni znanja, iskustava i stvaranju vrijednosti u tematskim tehnološkim područjima i kao priliku za okupljanje tvrtki iz istog sektora, te podizanje svijesti i razine razumijevanja digitalne transformacije. Strateška suradnja i veze proizašle iz provedenih pilot akcija korisne su za ostvarivanje konkretnih tržišnih prilika uključenih institucija i tvrtki.
Sažetak najvažnijih preporuka nakon provedenog radnog paketa Sinergija! u prvom se redu odnosi na potrebu ciljanoga kvalitetnog osposobljavanja zaposlenika za digitalnu transformaciju. Također je ključno identificiranje i profiliranje specijalizacije DIH-ova na temelju povratnih informacija lokalnih tvrtki i postizanje sinergije u mreži europskih digitalno-inovacijskih središta kako bi što više doprinijela ukupnom jačanju konkurentnosti i inovativnosti poslovnog sektora.
vzaktualno.hr