Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Muzej odbačenih predmeta stiže u P4 u Varaždin – donesite i vi predmete koje više ne trebate

Muzej odbačenih predmeta stiže u P4 u Varaždin – donesite i vi predmete koje više ne trebate

Događanja
28. studenoga 2020.
Alenka Kučić
777
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Nakon Knina, Velike Gorice, Zlarina i Krapine, Muzej odbačenih predmeta koji su osmislile autorice Irena Boćkai i Ana Katulić, stiže i u Varaždin. Riječ je o pop up projektu u kojem mogu sudjelovati svi zainteresirani građani i građanke.

Muzej odbačenih predmeta je interdisciplinarni projekt velikogoričkog obrta Plartorma i zagrebačke udruge Trećeprostor kojim su kultura i umjetnost povezani s područjima ekološkog društvenog djelovanja i novih tehnologija. Riječ je o virtualnom muzeju onih predmeta koje su za pojedince izgubile vrijednost zbog čega su pretvorene u smeće, a autorice im, kroz umjetnost i izvedbu, pokušavaju dati novu vrijednost. Muzej odbačenih predmeta dolazi u Varaždin na poziv Udruge mladih V.U.K., a funkcionira na način da jedan dan, u odabranome gradu, radi privremeni ured za zaprimanje odbačenih predmeta. Isti dan navečer, održana je izložba uz performans u sklopu koje posjetitelji udomljuju predmete koji im se svide. Na taj se način uključuje i lokalno stanovništvo te stvara cjelodnevni kulturni sadržaj u odabranome gradu.

odbac 4

“Cilj projekta je uspostavljanje i afirmiranje nove umjetničke prakse i nove publike u kulturi, povezivanjem kulturnih sadržaja, ekološkog društvenog djelovanja i novih tehnologija. Pojedinac iz uloge pasivnog promatrača/korisnika/konzumenta kulturnog sadržaja, postaje aktivni sudionik u kulturnom procesu, u ovom slučaju izlagač ili udomitelj“, ističu autorice.

odbac 3

U P4 – centru za mlade i nezavisnu kulturu pop-up ured, izložba i performans

Muzej odbačenih predmeta će u Varaždinu u subotu, 5. prosinca biti smješten u P4 – centru za mlade i nezavisnu kulturu. Autorice Irena Boćkai i Ana Katulić će pop-up ured za zaprimanje odbačenih predmeta otvoriti od 9 do 17 sati. U tom vremenu zainteresirani i zainteresirane imat će priliku donositi predmete koje su odlučili odbaciti, nakon čega će autorice predmete fotografirati i pripremiti za izložbu. U 20 sati bit će otvorena izložba prikupljenih predmeta te popratni umjetnički performans i diskusija, a u sklopu koje će publika izložbene primjerke moći i udomiti.

„Ovim putem pozivamo sve zainteresirane da u subotu, 5. prosinca donesu jedan predmet koji su odlučili odbaciti, koji je za njih izgubio vrijednost, mi ćemo ga zaprimiti i postaviti u sklopu izložbe, a građani koji će doći na izložbu i izvedbu imat će mogućnost ponuđene predmete udomiti i ponijeti kućama. Bez brige, predmete ćemo dezinficirati i očistiti tako da nema straha od virusa“, govore autorice projekta.

odbac 2

Inače, sredstva za projekt osiguralo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u sklopu programa Razvoja publike u kulturi, a izvedba u varaždinskom P4 bit će održana u suradnji s Udrugom mladih V.U.K.

Predmeti će biti objavljeni i u virtualnom Muzeju na www.mop.show gdje već sada možete pogledati neke od predmeta koji još uvijek traže svoje vlasnike.

odbac 5

vzaktualno.hr

Alenka Kučić 26654 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Capak otkrio kolike bi mogle biti kazne za nenošenje maski – tekst novog zakona je spreman
Hrvatska i svijet
2020-11-28

Sljedeća Vijest

BUDIMO GRAD Nova politička opcija u Varaždinu: „Ne želimo privatne interese, nepotizam i korupciju...”
Politika
2020-11-28
Izdvojeno
NK Varaždin novu europsku sezonu otvara protiv češkog Hradeca
Sport
17. lipnja 2026.
martina
Gradonačelnik Batinić: U fokusu su nam dvije stvari – razvitak gospodarstva i naši najmlađi
Događanja
17. lipnja 2026.
Alenka Kučić
U Lepoglavi i okolici privremeno će biti obustavljen promet zbog održavanja utrke Trakošćan Granfondo
Događanja
17. lipnja 2026.
martina
Vrhunski pikado u Jalžabetu – stigle ekipe iz cijele Hrvatske
Sport
17. lipnja 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
ONI SU PONOS VARAŽDINSKE ŽUPANIJE 26 državnih prvaka primilo priznanja za izvrsnost
Fotogalerija
17. lipnja 2026.
Povijesni dan za varaždinsko zdravstvo: Otvorena najveća investicija u povijesti OBV-a vrijedna više od 45 milijuna eura – Centralni operacijski blok
Gospodarstvo
16. lipnja 2026.
Otvorena kupališna sezona, na Dravskom kotliću rekordnih 35 ekipa!
Fotogalerija
13. lipnja 2026.
Smotra vatrogasnih vozila i opreme na Kapucinskom trgu okupila varaždinske vatrogasce i građane
Fotogalerija
29. svibnja 2026.
Dan udruga Općine Sračinec okupio brojne posjetitelje u Parku Velika graba
Fotogalerija
25. svibnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.