Nakon što je Ministarstvo pravosuđa i uprave naložilo obustavu primjene odluke Gradskog vijeća Ivanec o raspisivanju lokalnog referenduma, na sjednici Gradskog vijeća Ivanca u utorak niti jedan vijećnik nije glasao za stavljanje izvan snage odluke o raspisivanju referenduma.
Građani Ivanca na referendumu 20. veljače trebali su se izjasniti o pripajanju ivanečkih vodovoda i Ivkom voda varaždinskom Varkomu te o odlaganju komunalnog otpada iz grada Varaždina i 12 okolnih JLS-ova na odlagalištu Jerovec.
Odluku Gradskog vijeća Ivanec o raspisivanju lokalnog referenduma Ministarstvo je ocijenilo protuzakonitom pod obrazloženjem da predmetna referendumska pitanja ne spadaju u pitanja iz samoupravnog djelokruga predstavničkog tijela.
Na sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić naglasio je da i dalje ostajem kod referenduma, da građani Ivanca imaju pravo odlučivati.
– Legalisti smo, odmah smo reagirali i referendum se neće održati. Međutim, tražit ćemo i dalje prane lijekove, legalno i legitimno. Nastavljamo borbu za Ivkom vode i Jerovčane što se tiče varaždinskog smeća – rekao je Batinić.
SDP te HDZ-HSU-HNS najavili su da će kod odluke o obustavi biti suzdržani te tako omogućiti da se utvrdi zakonitost referenduma. Nezavisna lista gradonačelnika Batinića najavila je da će biti protiv odluke o obustavi referenduma.
Prilikom glasanja za odluku nije nitko digao ruku, protiv je bilo šestero vijećnika nezavisne liste i reformistica Kristina Geci Smoljo, a suzdržano osmero vijećnika – šestero HDZ-HSU-HNS i dvojica SDP-ovaca.
– Odluka se ne stavlja van snage i sada u roku od 30 dana naša odluka o raspisivanju referenduma i odluku Ministarstva uprave o ništetnosti referenduma ide Visokom upravnom sudu na odlučivanje – kazao je gradonačelnik Batinić.
Dodao je da smatra da je potpuno legitimno da građani odlučuju o bitnim stvarima za svoj život.
– Zašto je došla odbijenica? Ministar Ćorić je procijenio da mu to u ovom trenutku nije dobro. Činjenica je neusklađenost vodnog zakona s organskim zakonima, poništava odluke organskih zakona i marginalizira ulogu lokalne samouprave što se tiče upravljana s imovinom lokalne samouprave. Neka vrsta tihe nacionalizacije s čime se ne možemo složiti. Radi se o imovini blizu 100 milijuna kuna, neka građani odluče o njoj. Ako se provede zakon, tvrtka Ivkom vode se gasi. I zborovi građana su pokazali da su građani protiv spajanja Ivkom voda i Varkoma i dovoza varaždinskog smeća u Jerovec – zaključio je Batinić.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr