Varaždinska županija i Općina Mali Bukovec predstavili su rezultate istražnih radova jednog od najzahtjevnijih i najkompliciranijih projekata koji je pokrenut na području Varaždinske županije. Radi se o istraživanjima na geotermalnom polju Lunjkovec-Kutnjak, a javna tvrtka Bukotermal, koja je u vlasništvu Varaždinske županije i Općine Mali Bukovec, istražne radove na geotermalnom polju te remontu dviju geotermalnih bušotina, kraju je privela nakon dvije godine pripreme i dvije godine istraživanja.
Nakon istraživanja već sada je gotovo sigurno da su rezultati odlični i da bi u skoroj budućnosti sve ono što se najavljivalo, izgradnja geotermalne elektrane te promjena energetske slike ovog dijela županije, moglo postati realnost.
-Nakon pune dvije godine istražnih radova, istraživanja ove bušotine, stigli smo s tim dijelom do kraja. Utvrđeno je da se na 2430 metara nalazi nalazište geotermalne vode, topline 142,03 stupnja. Prema riječima stručnjaka, to je jedan odličan potencijal za proizvodnju električne energije - kazao je na večerašnjoj konferenciji za novinare župan Varaždinske županije Anđelko Stričak koji je ujedno najavio sljedeći korak izrada idejnog rješenja razrade i eksploatacije te ishođenje okolišnih uvjeta.
-Nakon toga možemo prići projektiranju same geotermalne elektrane. Da li i što će se još, osim geotermalne elektrane, nao ovom području graditi, to naravno ovisi i o našim županijskim vijećnicima koju i kakvu podršku će dati. Ali svakako planiramo da toplinsku energiju iskoristimo za plastenike i staklenike. Uz to još postoji mogućnost da se ta voda iskoristi u turističke svrhe. O tome ćemo naknadno, ali zasad su ovi rezultati sjajni. Nakon dvije godine stigli smo sa istraživanjima do kraja - rekao je Stričak te čestitao svima koji su bili uključeni u taj proces.
Tvrtka Bukoteramal je u 85-postotnom vlasništvu Varaždinske županije dok općina Mali Bukovec ima 15 posto tvrtke budući se na njenom području nalaze bušotine. Načelnik Općine i jedna od najzaslužnijih što je projekt došao do ove faze, Darko Marković, kazao je za eksploatacijsko polje da je po površini jedno od najvećih eksploatacijskih polja geotermalne vode u RH. Radi se o 99 kilometara kvadratnih, a odlični rezultati koji je pokazalo istraživanje otvaraju mogućnost izgradnje geotermalne elektrane.
-Mi ćemo na području eksploatacijskog polja moći napraviti geotermalnu elektranu otprilike snage oko 16 megavata. Biti će tu još i toplinske energije koje će se moći koristiti u snazi oko 90 megavata. Sve su to podaci koji su izvanredni i koji će uvelike doprinijeti gospodarskom razvoju Općine Mali Bukovec, a vjerujem i Varaždinske županije - zaključio je Marković dodajući da nakon ovog djela projekta slijedi razdoblje u kojem će se definirati način eksploatacije polja geotermalne vode.
-Jedva čekamo, ne samo ja, nego i naši mještani, da krene gradnja geotermalne elektrane koja će svakako biti u sljedećih godinu i pol do dvije i pol godine - kazao je Marković te pojasnio koliko je ovaj projekt daleko stigao u odnosu na druge u Hrvatskoj koji su krenuli istim putem.
-Ova istraživanja koja smo mi napravili ostvarena su praktički u rekordnom roku. Mi smo trošili neto vrijeme dvije godine na samo istraživanje, naravno dvije godine je još bila priprema za to. Praktički četiri godine. Svi oni koji su sad dobili na natječaju istražne radnje u drugim dijelovima Hrvatske oni su sad na početku. Čeka ih minimalno 4-5 godina, možda malo više, istraživanja i svih ovih radova koje smo mi prošli - pojasnio je načelnik Općine Mali Bukovec.
-Glavni cilj je izgradnja jedne ili više geotermalnih elektrana na ovom području - ponovio je Marković.
Direktor tvrtke, Alen Požgaj, pojasnio je kako je dosada u projekt uloženo više oko 2,5 milijuna eura.
-To je manji dio od svih ukupnih troškova koji nas očekuju u projektiranju i gradnji elektrane, da bi iskoristili cijeli kapacitet polja. Imamo otprilike mogućnost eksploatacije 16 megavata električne i 90 megavata toplinske energije i potrebno nam je još otprilike oko 50 milijuna eura za realizaciju i finalizaciju kompletnog projekta - završio je Požgaj ističući da slijedi projektiranje elektrane i vrelovoda ali da se nada bušenje novih bušotina kako bi se iskoristio kompletan potencijal ovog eksploatacijskog prostora.
s.kalajdžija/vžaktualno.hr