U organizaciji Hrvatske udruge za direktni i interaktivni marketing, Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, u četvrtak je na varaždinskom FOI-ju počela dvodnevna 9. Međunarodna znanstvena konferencija CRODMA 2024.
Na aktivno sudjelovanje u radu konferencije prijavljeno je 60-ak autora i koautora znanstvenih i stručnih radova iz Hrvatske i okruženja, a događanje će doprinijeti razvoju marketinške teorije i prakse, diseminaciji marketinških znanja te povezivanju marketinških stručnjaka.
Predsjednik Hrvatske udruge za direktni i interaktivni marketing – CRODMA, Damir Dobrinić istaknuo je da će biti riječi o svim područjima marketinga – od tradicionalnog, digitalnog, do onog novog, a to je meta marketing.
- Ova je konferencija postala značajan događaj u Varaždinu koji ne samo da promovira grad kao turističku i kongresnu destinaciju, već doprinosi razvoju marketinške misli i teorije i prakse i koji povezuje marketinške znanstvenike i praktičare – rekao je Dobrinić.
Marina Klačmer Čalopa, dekanica FOI-ja istaknula je da konferencija fakultetu znači iznimno mnogo.
- Uz našu prepoznatu znanstvenu konferenciju u području informatike, imamo priliku sudjelovati na temama koje su vezane uz marketing, ali i srodne discipline i na taj način omogućavamo i ovoj našoj drugoj vertikali ekonomika – poduzetništva, svima onima koji nas prate, od entuzijasta, istraživača, znanstvenika i nastavnika, upravo u ovim disciplinama, da isto tako izlože svoje znanstvene radove, stručne radove i ostvare umrežavanje sa sudionicima ove međunarodne konferencije. IT industrija je brzo rastuća industrija, nedavno smo slušali o marketingu 4.0, sad smo već 6.0 vjerujem da je to nekako u skladu s tim – kazala je dekanica naglasivši da danas nema važnije teme od marketinga u digitalno doba.
- Disciplina marketinga i povezivanje umjetne inteligencije i povezivanje cijelog niza digitalnih alata koji doprinose razvoju ove discipline, tako da kad govorimo o FOI-ju, onda s pravom možemo reći da smo interdisciplinarni i da smo uspjeli povezati i ovu ekonomsku, poslovnu disciplinu s IT disciplinama – izjavila je Klačmer Čalopa.
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, odnosno njezin Zavod za znanstveni rad u Varaždinu suorganizator je i ovogodišnje konferencije, ali i suizdavač Zbornika radova koji će biti prezentirani. Upravitelj Zavoda, Vladimir Huzjan, izjavio je da Zavod podupire ovakve aktivnosti jer one spadaju u domenu znanstvenog djelovanja.
- To je i osnovna funkcija našeg Zavoda – poticati rad znanstvenih aktivnosti na području sjeverne Hrvatske. U tom smislu nam nije strana suradnja s FOI-jem i ovo je već druga konferencija na kojoj aktivno sudjelujemo. Veseli nas što je ove godine velik broj predavača, a izlaganja sa skupa će se objaviti, nakon što prođu recenzentski postupak. Sve će biti po pravilima struke, a kada se objavi, bit će vrijedno štivo – rekao je Huzjan.
Otvorenju konferencije nazočila je i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.
- Grad podržava sve takve manifestacije jer one ne samo da doprinose samoj znanstvenoj konferenciji, nego se odražavaju na sam način i pozicioniranje grada Varaždina, ne samo na hrvatskoj, nego i na europskoj karti gradova u kojima se takve konferencije održavaju. Sve takve konferencije i sve druge manifestacije koje se održavaju s poticanjem znanstvenog rada učinka istraživanja ne samo da su bitne za naš grad i naše građane, već su prvenstveno bitne za one naše mlade ljude koji na ovom fakultetu stječu svoje prve korake, svoje prva poslovna poznanstva i koji se na taj način možda umrežavaju i kroče dalje u svijet – istaknula je Vusić.
Za razliku od prijašnjih, ovogodišnja konferencija traje dva dana, što će pored više vremena za međusobna druženja sudionicima iz drugih krajeva omogućiti i bolje upoznavanje Varaždina i njegovih znamenitosti.
ak/vzaktualno.hr