Na varaždinskom Fakultetu organizacije i informatike u utorak je upriličena prezentacija Drone Pilot Academy – edukacije za pilote dronova.
Riječ je o projektu koji je, prateći svjetske trendove te u skladu s nadležnim regulativama, razvio FOI u suradnji s Varaždinskom županijom i Europskim Talent Centrom Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije, a edukacija je namijenjena učenicima srednjih škola i studentima.
Posebnu vrijednost edukacije daju i podupiratelji samog projekta: Elektrostrojarska škola Varaždin, tvrtka Orqa d.o.o. i Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo, čiji su stručnjaci uključeni u provedbu edukacije.
Prezentaciji je nazočila i zamjenica varaždinskog župana Silvija Zagorec koja je istaknula da je edukacija namijenjena pilotima koji će upravljati dronovima, odnosno učenicima i studentima, ali i svima koji su zainteresirani i koji shvaćaju da je cjeloživotno učenje majka svih učenja.
-Radionica će se provoditi u perivoju dvorca Šaulovec i na nogometnom igralištu u naselju Črešnjevo. Varaždinska županija prepoznala je ovaj projekt jer je ulaganje u znanje jedan od ključnih resursa 21. stoljeća. Županija je za projekt iz svog proračuna izdvojila 400 tisuća kuna za pripremu poligona i nabavu opreme, a i dalje ćemo izdvajati financijska sredstva kako bi se radionica mogla odvijati neprekidno – kazala je zamjenica župana.
Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu prvi je osmislio ovakvu radionicu koja će trajati pet dana, kombinirati će teoriju i praksu i na taj način naučiti sve polaznike kako odgovorno upravljati bespilotnim letjelicama, istaknula je dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.
-FOI već ima višegodišnje iskustvo u korištenju IoT inteligencije koje na FOI-ju djeluju u dva istraživačka laboratorija koji provode stručne projekte. To su IT lab i laboratorij za umjetnu inteligenciju, stručnjaci laba koji se inače bave istraživačkim projektima. Tri projekta Hrvatske zaklade za znanost osmislili su u suradnji sa stručnjacima iz Elektrostrojarske škole i šire program ove radionice. Vjerujem da će svim polaznicima to biti izuzetno interesantno, a najvažnije je da budu spremni i da prikupe sva ona znanja i vještine koje su potrebne za budućnost – kazala je Begičević Ređep te dodala da su na FOI-ju ovaj projekt odredili kao prioritet i cilj daljnjeg razvoja.
Prijave za sudjelovanje na Akademiji primaju se od danas, a prva će radionica početi 30. kolovoza, najavio je Boris Tomaš, docent na FOI-ju.
-Kroz pet dana polaznici će se upoznati s osnovama leta, s pravnim regulativama u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji. Kroz praktični dio, polaznike ćemo naučiti kako sigurno i odgovorno upravljati bespilotnim letjelicama i pokrit ćemo područja primjene bespilotnih sustava, od multimedije, rekreacije i sporta. Naši će polaznici znati kako voziti drona na siguran i odgovoran način, u skladu s pravnim regulativama – rekao je Tomaš.
-Izuzetno nam je bitna i podrška naših kolega iz privrede. Varaždinski kraj je, vjerovali ili ne, dosta jak u području bespilotnih letjelica, ali to malo ljudi zna. Okupili smo jako dobru ekipu koja koristi dronove, a surađujemo i s Agencijom za civilno zrakoplovstvo – kazao je.
Iskusni edukatori polaznicima Akademije prenijet će teorijska i praktična znanja, a za sve polaznike osigurana je oprema – bespilotne letjelice za korištenje tijekom edukacije, čime se svima njima ukida i početna prepreka.
ak/vzaktualno.hr