Nacionalni je dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Ovaj se dan u Republici Hrvatskoj obilježava od 2004. godine, kada su 22. rujna, tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu ubijene sutkinja Ljiljana Hvalec, stranka u postupku Gordana Oraškić i njena odvjetnica Hajra Prohić. Ubio ih je suprug stranke, a sudsku službenicu Stanku Cvetković teško je ozlijedio.
Danas, 24 godine nakon tog stravičnog čina i unatoč mnogim poduzetim naporima s ciljem suzbijanja rodno uvjetovanog nasilja, ono i dalje nesrazmjerno pogađa Republiku Hrvatsku. Iako je Hrvatska napredovala kada je u pitanju postavljanje konstrukcije pravnog okvira, teško je mijenjati društvenu svijest, odnosno ona se mijenja suviše sporo.
Što je femicid?
Lani je u Hrvatskoj ubijeno devet žena, a sedam slučajeva prema definiciji UN-a spadaju u femicide. Femicidi su se 2023. dogodili u Ivancu, Petrinji, Zaprešiću, Bisagu, Osijeku i Velikoj Gorici.
Prema definiciji Ujedinjenih naroda, femicidi su namjerna ubojstva žena koja su rodno motivirana. Najčešće se radi o ubojstvima žena koje je počinio njihov intimni partner ili netko tko je bio s njima u rodbinskoj vezi te su upravo ova dva tipa femicida dominantna u Hrvatskoj.
Kako je zaključeno na prvom regionalnom forumu o femicidu održanom 2023. godine, riječ je o predvidljivom zločinu koji može biti spriječen, a koji se kao novo kazneno djelo u pravni okvir Republike Hrvatske uveo početkom 2024. godine Izmjenama i dopunama Kaznenog zakona. Po zakonu, to je teško ubojstvo ženske osobe koje neće zastarijevati - tzv. femicid, a za to kazneno djelo predviđena je kazna od deset godina zatvora do dugotrajne kazne.
U proteklih devet mjeseci 2024. godine počinjeno je šest ubojstva žena, a posljednje se dogodilo početkom rujna, kada je u zagrebačkom Sopotu muškarac pištoljem u zgradi usmrtio ženu, a potom je na parkiralištu u autu presudio i sebi.
Može li se femicid spriječiti?
Kako stoji u publikaciji „Ili moja, ili ničija!”, nastaloj kao rezultat projekta koji podržava Zaklada Solidarna u okviru Fonda za žene kroz Program za razvoj civilnog društva, a koja se bavi problematikom intimnog partnerskog femicida u razdoblju od 2016. do 2023. godine, prepoznavanje obrasca i dinamike femicida omogućava i bolju prevenciju.
– Bilo je važno napraviti ovakvo istraživanje da se vidi da je intimni partnerski femicid planiran i namjeran, da ima svoje obrasce, koji postaju uočljivi kada maknemo slojeve predrasuda i mitova, prema kojima je nasilje nad ženama incident ili 'ljubavna razmirica' – rekla je autorica publikacije Dunja Bonacci Skenderović, a prenosi Index.
Čitajući sve medijske napise koji su nerijetko opisivali epiloge femicida, odnosno sudske presude, shvatila je, govori, da se on, kao krajnji oblik nasilja nad ženama, percipira kao tragedija koja se ne može spriječiti, u kojoj je počinitelj ili lud od ljubomore ili je ubio ženu u afektu, implicirajući da ga je žrtva isprovocirala.
– Shvatila sam da taj obrazac ne podržavaju samo mediji, već se može čuti i na sudovima – istaknula je Bonacci Skenderović.
Nadalje, kako navodi pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, potrebna je edukacija o tome što znači primjena ustavnog načela ravnopravnosti spolova i ravnopravnih odnosa u partnerskim vezama.
– I to u odgojno-obrazovnom sustavu, edukacijom stručnih osoba pred kojima se pojavljuje takva situacija i putem medija koji imaju veliki utjecaj – rekla je Ljubičić.
Također, iz spomenute publikacije vidljivo je da femicid nije incident i zločin iz strasti, nego namjerno i planirano ubojstvo koje se odvija po obrascu.
– Pojedina ubojstva posljedica su prisilnog odnosa između počinitelja i žrtve. Najčešće je prethodilo međusobno prijavljivanje nasilničkog ponašanja, gdje vidimo da određene institucije nisu odradile svoj posao – rekla je pravobraniteljica.
Dodaje da okidači za femicid mogu biti brojni, od napuštanja partnerske zajednice, ljubomora, do ovisnosti i posjedovanja oružja, a pritom je poražavajuća činjenica da Hrvatska negativnim trendom iskače iz europskih statističkih okvira.
– Na međunarodnoj razini femicid od strane muške bliske osobe događa se u 30 do 40 posto. U Hrvatskoj je u padu broj ubijenih žena na godišnjoj razini, no broj onih koje su ubili intimni partneri je viši od 50 posto. Od pet femicida, četiri su intimni partnerski, što znači 90 posto. Žene nam ubijaju njima bliske muške osobe – poručila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, a prenosi Index.
foto: ilustracija
mlpetrinjak/vzaktualno.hr