Svečanom dodjelom nagrada 47. Varaždinskih baroknih večeri „Ivan Lukačić“ i „Jurica Murai“ u Salon varaždinske Gradske vijećnice večeras je završila najveća varaždinska kulturna manifestacija.
Ravnatelj VBV-a Davor Bobić podsjetio je da je zemlja partner bila Mađarska te da je u deset dana održano 35 koncerata u četiri županije uz 23 popratna događanja.
– Varaždinske barokne večeri su najveća kulturna manifestacija regije. Organizacijski smo najbolji festival u Hrvatskoj. Ovo su dani za pamćenje. Zbilja nam je teško, mala smo država sa svim mogućim kvalitetama i ljepotama, a nosimo se s problemima političkih, bespredmetnim rasprava u društvu. Puno je primitivizma, ali festival kao barokne večeri svojom kvalitetu nadilaze naše realnosti. Malo je gradova i u Europi koji su razvijali svoju kulturu, a mi smo napravili svjetski festival. VBV su najveći ambasador hrvatske kulture u svijetu. Festival su ljudi i vjerujem u varaždinsku snagu, u ovo što radimo – rekao je Bobić i podsjetio da će iduće godine zemlja partner biti Japan.
– Grad Varaždin se diči kao grad kulture i kao grad baroka, a Varaždinske barokne večeri to utjelovljuju. Japanu će teško biti nadmašiti Mađarsku – dodala je zamjenica gradonačelnika Sandra Malenica.
Dr. sc. Zdenka Weber, predsjednica festivalskog žirija, u kojem su bili prof. Nataša Maričić i prof. Predrag Šantek, objavila je dobitnike ovogodišnjih nagrada.
Nagrada „Ivan Lukačić“ za najviši izvodilački domet ansambla dodijeljena je Zboru i Orkestru Panonske filharmonije iz Pečuha pod ravnanjem Tibora Bogányja za koncert održan u varaždinskoj katedrali kada su izveli djela Pala Esterhazyja, Georga Philippa Telemanna i Dietricha Buxtehudea. Nagradu je preuzeo ravnatelj Mađarskog instituta u Zagrebu Dinko Šokčević koji je naglasio da su Varaždinske barokne večeri festival s publikom koja razumije i voli glazbu.
Žiri je ove godine odlučio dodijeliti dvije nagrade „Jurica Murai“ za najbolju interpretaciju. Jedna je dodijeljena Capelli Cracoviensis iz Krakova za izvedbu dva monumentalna vokalno-instrumentalna ostvarenja, „Magnificat“ poljskog skladatelja Marcina Józefa Źebrowskog i „Magnificat“ u D-duru Johanna Sebastiana Bacha.
Drugu je dobila sopranistica Ivana Lazar za koncert u Galeriji Sermage Gradskog muzeja Varaždin, kada je izvela „Devet njemačkih arija“ Georga Friedricha Händela, te za sudjelovanje na koncertu Hrvatskog baroknog ansambla i Katedralnog zbora Chorus Angelicus pod ravnanjem Anđelka Igreca u izvedbi „Večernji Blažene Djevice“ Claudija Monteverdija. Lazar je istaknula da je Varaždin grad koji brine o svojim glazbenicima.
Na svečanosti je predstavljen nosač zvuka sa snimkom koncerta održanog na prošlogodišnjim Varaždinskim baroknim večerima kada su Bachovu „Muku po Ivanu“ izveli Hrvatski barokni ansambl, Katedrali zbor Chorus angelicus, te solisti, a za odličan nastup festivalski žiri nagradio ih je nagradom „Ivan Lukačić“ za najviši izvodilački domet ansambla. Izdavač je Udruga Aulos i Vladimir Gotal koji su, kako je rekla Zdenka Weber, sve varaždinske interprete sačuvali u zvučnom zapisu.
n.k. / www.vzaktualno.hr