Varaždinska županija organizator je 2. Međunarodne izložbe bučinog ulja Alpe – Adria i 9. Izložbe bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske koje će se održati 25. svibnja.
Ideja projekta, koji je prošle godine izazvao veliku pozornost kako izlagača, tako i posjetitelja, jest da stvori kontinuitet, tradicija bazirana na hrvatskim regionalnim izložbama, s ciljem dodatne popularizacije iznimno kvalitetnog bučinog ulja. Cilj je, također, kod potrošača podići svijest o važnosti zdrave prehrane i domaće proizvodnje, ali i povezati proizvođače bučinog ulja s geografskog područja Alpe – Adria, kako bi se stvorio svojevrstan jaki proizvodni brand.
- Osim izložbe bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske, prošle smo godine, uz europsku podršku, krenuli i s izložbom bučinog ulja Alpe-Adria, prvom ikada održanom u Hrvatskoj, sa 136 uzoraka iz četiriju zemalja –Austrije, Mađarske, Slovenije i Hrvatske, odnosno pet naših županija. Kvaliteta naših ulja je apsolutno prvorazredna, što dokazuje i činjenica da je upravo premium ulje iz Varaždinske županije, proizvod Uljare Patrčević, prošle godine proglašeno šampionom – istaknuo je župan Radimir Čačić.
Župan je dodao kako su sve hrvatske županije stava da upravo naša županija treba i dalje voditi ove izložbe, što s hrvatskom izložbom dosad nije bio slučaj.
- Očekujemo da se asocijacija prvorazrednog bučinog ulja, Varaždinsko bučino ulje, automatizmom pojavljuje, kao što se pojavljuje varaždinsko zelje, ali to treba graditi i to treba kontinuirano dokazivati kvalitetom – dodao je župan.
Inače, lani je nakon ocjenjivanja po vrlo strogim kriterijima dodijeljeno 11 zlatnih, 47 srebrnih i 38 brončanih medalja, a šampion izložbe dobio je nagradu od čak 15.000,00 kuna. Ista nagrada očekuje i ovogodišnjeg šampiona.
- Iako je nagrada zaista vrlo vrijedna, sudjelovanje na izložbi je besplatno, što znači da neće biti kotizacije, a i kemijska analiza uzoraka koja se inače plaća oko tisuću kuna također će biti besplatna. Naime, Varaždinska županija odlučila je financirati kemijske analize bučinog ulja na tragu svih onih aktivnosti koje se provode s ciljem promocije ovog proizvoda koji polako postaje brendom ovoga područja.a – rekao je Dragutin Vincek, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Gastronomija je danas nezaobilazni dio turističke ponude, a Varaždinska županija upravo tu ponudu snažno uvezuje u turističku priču, naglasila je posebna županova savjetnica Natalija Martinčević koja ujedno predsjeda županijskom Turističkom zajednicom.
- Poseban je naglasak na bučinom ulju, a s ciljem njegove promocije u posljednjih je godinu i pol organiziran niz aktivnosti, kako u Hrvatskoj, tako i van granica Lijepe naše. Pomogli smo osnivanje udruge Varaždinsko bučino ulje, izdali kuharicu s receptima za jela od bučinog ulja, u prošlogodišnju manifestaciju Okusi varaždinskog kraja uvrstili smo jela od buče koja su bila u ponudi u našim restoranima, izdali smo slikovnicu, organizirali izložbe, na Špancirfestu smo imali Bučograd u kojem smo predstavili naše udruge koje proizvode jela od buče, kontinuirano educiramo našu djecu. Tu je i niz drugih aktivnosti kojima promoviramo naše bučino ulje i jela od buče, a nova će prilika biti naše sudjelovanje na nedjeljnoj manifestaciji „Kajkavci u Lisinskom” - istaknula je Martinčević i dodala:
- Najinteresantnije događanje u narednom razdoblju bit će 13. travnja, a to je obilježavanje Europskog dana zaštićenih proizvoda. Naime, središnje obilježavanje tog dana bit će upravo u Varaždinskoj županiji, u našem atriju, što samo dokazuje da je i nacionalno prepoznati sve ovo što radimo vezano uz zaštićene proizvode. Predstavit ćemo naše proizvode koji su već zaštićeni, ali i bučino ulje koje sad kreće u tu proceduru.
Kao i prošle, i ove će godine uz izložbe biti organizirana stručna predavanja, na prostoru ispred Županijske palače posjetitelji će imati priliku kušati i kupiti bučina ulja brojnih proizvođača, dok će u atriju Palače biti organizirana promocija svih jela koja se spravljaju od buče, njezinih koštica i ulja.
Proizvođači koji žele sudjelovati na izložbi mogu se prijaviti do 24. ožujka, a sabiranje uzoraka obavljat će se 4. travnja. Svi koji će sudjelovati trebaju dostaviti tri boce bučinog ulja, manjih dimenzija, a o kvaliteti ulja i ove će godine odlučivati stručna komisija.
2. Međunarodnu izložbu bučinog ulja Alpe – Adria organizira Varaždinska županija zajedno sa Savezom Alpe – Adria, dok 9. izložbu bučinog ulja sjeverozapdne Hrvatske organizira s Međimurskom, Krapinsko-zagorskom i Zagrebačkom županijom te Gradom Zagrebom.
a.kučić/vzaktualno.hr