Danas je u zgradi bivšeg Centra Tomislav Špoljar, u kojoj je smješteno nekoliko udruga civilnog društva, obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom.
Ovaj se dan obilježava 3. prosinca još od 1993. godine kada je Komisija za ljudska prava UN-a pozvala zemlje članice na obilježavanje tog datuma s ciljem postizanja jednakosti u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu.
- Svake godine na ovaj dan upozoravamo na onaj glavni segment našega života, odnosno najveći problem osoba s invaliditetom, a to je zapošljavanje. Školovanje i sve ostalo donekle ide, ali zapošljavanje nije u redu. Mnoge firme plaćaju kazne zbog toga što nemaju na 20 zaposlenika jednu zaposlenu osobu s invaliditetom i to plaćaju bez problema, a takvu osobu jednostavno ne žele zaposliti. Imamo mi puno kvalitetnih ljudi koji su školovani i ne treba ih zapošljavati iz sažaljenja, već zbog njihovih kompetencija – naglasio je Ivan Vujec, predsjednik Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida grada Varaždina.
Vujec i gradonačelnik Ivan Čehok zajedno su obišli prostore u kojima će uskoro proraditi Dnevni centar za osobe s invaliditetom.
- Grad Varaždin se angažirao da nam omogući realizaciju ovog projekta i dobro je da je tako, da ćemo dobiti jedan prostor upravo ovdje gdje su i druge udruge. Moći ćemo puno programa zajedno osmisliti i realizirati te ih aplicirati na EU fondove i druge institucije. Nadamo se da ćemo osobama s invaliditetom omogućiti da njihov boravak u Dnevnom centru bude što ugodniji i kvalitetniji te da se bave onime što ih zanima i što vole. Važno je da se oformi jedna dobra ekipa koja će taj Centar voditi – rekao je Vujec.
Ovdje smo ne samo kako bi obilježili Međunarodni dan osoba s invaliditetom, već i da pokažemo spremnost gradske vlasti da brine o tim osobama, rekao je varaždinski gradonačelnik.
- Poznato je da je Varaždin jedan od gradova gotovo u samom vrhu u Hrvatskoj, ako ne i prvi po brizi za osobe s invaliditetom, kad su u pitanju arhitektonske barijere. Međutim, ono što nam je nedostajalo je taj Dnevni centar za njihov boravak i druženje – ove smo godine krenuli u adaptaciju ovog cijelog bivšeg Centra "Tomislav Špoljar", a nekakvih 500 do 600 tisuća kuna dobili bismo i dnevni centar, ali i prostore za ostale udruge, Smisao je, dakle, upravo inkluzije – da osobe s posebnim potrebama ne budu negdje izdvojene, u nekom posebnom objektu ili posebnom dijelu grada, nego da se druže ovdje s članovima ostalih udruga civilnoga društva. Mislimo da je to dobra ideja i nadamo se da bi do Centar mogao početi s radom već na proljeće – rekao je Čehok.
Složio se kako je najveći problem osoba s invaliditetom upravo zapošljavanje te najavio kako će, nakon završetka Dnevnog centra, krenuti s idejom, odnosno nastojati obuhvatiti sve gradske institucije i sve tvrtke, ne samo gradske, da se poštuje odredba o zapošljavanju osoba s invaliditetom.
- Mislim da tu svi zajedno moramo daleko više učiniti nego što smo činili do sad – zaključio je gradonačelnik Čehok.
a.kučić/vzaktualno.hr