Nakon što je ministrica Blaženka Divjak krenula u rat protiv krivotvorenih diploma, to isto poduzeo je i ministar graditeljstva Predrag Štromar. Kako navodi Večernji list, u Ministarstvu graditeljstva provjera stručne spreme svih 397 službenika počela je prije dva dana. Uz to, ministar je izdao i naputak agencijama u svojem resoru da provjere vjerodostojnost isprava o stupnju obrazovanja svojih službenika. Riječ je o ukupno 1723 diplome zaposlenih u Ministarstvu, agencijama za pravni promet i posredovanje nekretninama te za ozakonjenje nezakonito sagrađenih građevina, u Zavodu za graditeljstvo i Državnoj geodetskoj upravi. U Ministarstvu kažu da za sada nema naznaka da među diplomama njihovih službenika ima krivotvorina.
Inače, na HNS su posebno ljutiti u Ministarstvu uprave, iz kojega poručuju da provjeru diploma službenika kontinuirano provode još od travnja 2017, a pokrenuli su ju zbog učestalih pritužbi. Do sada je otkriveno 50 lažnih isprava u državnim i lokalnim tijelima. Iz podataka Ministarstva uprave vidljivo je da se krivotvorine mogu naći u svim strukturama – u ministarstvima ih je pronađeno 7, u uredima državne uprave u županijama 5, na sudovima 10 krivotvorenih svjedodžbi i diploma. Nema ih jedino u Državnom odvjetništvu i središnjim državnim uredima. Na lokalnoj i županijskoj razini pronađen je jednak broj krivotvorenih isprava kao i na državnoj razini, njih 25. Od toga su 4 krivotvorine izdane u BiH, dok su ostale izdale škole i fakulteti u Hrvatskoj. U Ministarstvu uprave napominju da je provjera napravljena u 551 jedinici lokalne samouprave, dok je u njih 25 još u tijeku. Gradovi i općine koje još nisu provele provjeru navode različite razloge za kašnjenje, a jedan od razloga je i naplaćivanje i do 200 eura za provjeru, kao primjerice u BiH, a provjera se naplaćuje i u Sloveniji, što si neke općine koje jedva preživljavaju jednostavno ne mogu priuštiti.
S istim problemom suočavaju se i škole kojima je ministrica Divjak naložila provjeru svih diploma i svjedodžbi, za što se od učilišta do učilišta plaćaju naknade različite visine. Ravnatelji zbog toga pitaju tko će im pokriti troškove ovakve provjere, no u Ministarstvu obrazovanja u tome ne vide veliki problem jer, kako kažu, neki fakulteti to rade besplatno kao što je Sveučilište u Rijeci, Fakultet strojarstva i brodogradnje i još neki fakulteti u Zagrebu gdje se diploma može provjeriti online, a za one koji će se provjeru diplome morati platiti, ti troškovi iznose između 50 i 150 kuna, što nije tako puno, kažu u Ministarstvu obrazovanja.
www.vzaktualno.hr