„Erik/a – vunasti nosorog” jedan je od najvećih projekata Gradskog muzeja Varaždin u proteklih nekoliko godina, a dugotrajni i zahtjevni radovi u svrhu trajne zaštite nalaza rezultirat će izložbom koja će biti otvorena u srijedu, 26. kolovoza u 19 sati, u palači Herzer.
Izložba obuhvaća multidisciplinarni prikaz jedinstvenog paleontološkog nalaza - fosilnih ostataka vunastog nosoroga starih oko 20 tisuća godina. Pronađeni su 1982. godine na području Malog Segečaka kod Ludbrega i najbolje su sačuvani primjerak takve vrste u Hrvatskoj.
Nalaz je prva primijetila Erika Ivančić, zbog čega on i nosi njezino ime, ali morfometrijska analiza lubanje napravljena u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu ukazuje na muški spol jedinke. Kako se ime Erika ne bi mijenjalo jer predstavlja svojevrsni brend, ostaje se i dalje pri tom nazivu s naglašenim slovom A (dakle, Erik/a) koje ograđuje znanstvenu spoznaju.
Izložba je najavljena današnjom konferencijom za novinare na kojoj je autorica autorica izložbe Lovorka Štimac-Dedić iz GMV-a istaknula:
-Sačuvanost primjerka je 70 posto, a nađen je u primarnom kontekstu i radi se o nacionalnom nalazu koji je tijekom izložbe prikazan ne samo u vidu eksponata, već kroz sve faze koje je je nalaz prolazio. Izložba je koncipirana tako da prati nalaz od otkrića i taj je dio potkrijepljen audiovizualnim zapisima sudionika istraživanja, dok je dio izložbe posvećen zaštiti nalaza, uz rekonstrukciju pleistocenske flore i faune.
Jedan je dio izložbe posvećen i gornjepaleolitičkim lovcima koji su obitavali na tom prostoru kada i Erik/a ovdje živi, a za kraj, tu je centralni eksponat kostura s proširenom stvarnošću - objasnila je Štimac-Dedić.
Priprema izložbe bila je komplicirana zbog kompleksnosti nalaza, ali i zbog svega što se željelo prikazati kroz 3D animacije i proširenu stvarnost, rekao je ravnatelj GMV-a Ivan Mesek.
-Te 3D animacije, to je kao da gledate Jurassic park i jako je dobro i kvalitetno napravljeno, da se vjerno prikaže taj okoliš 20 tisuća godina prije. Nekad nismo svjesni da su ovdje nekad hodale „mrcine” od 3,5 metra, s dugim rogovima, a ono što je posebno bitno je da smo napokon i dio bogate građe iz našeg Arheološkog odjela prikazali – rekao je Mesek i dodao:
-Naši odjeli imaju izuzetno značajne i kvalitetne stvari u fundusu koje se rijetko izlažu, a mislim da je ovo sad zalog za budućnost da se sve prikaže s jednim stalnim postavom arheologije povezane s poviješću, kako bi GMV, ali i grad Varaždin i ova regija dobili dodatno na atraktivnosti.
Da je riječ o izložbi važnoj za cijelu Hrvatsku, siguran je gradonačelnik Ivan Čehok koji je istaknuo da se dosad Varaždin doživljavao kao prvi glavni grad Hrvatske, poznat po kulturno-povijesnim znamenitostima te po činjenici da je ovdje rođena moderna građanska Hrvatska.
-Međutim, ovo pokazuje da Varaždin itekako ima i arheoloških nalaza i znamenitosti koje se mogu pokazati. Mi imamo i iskopine i nalaze mamuta na području Motičnjaka i Lepoglave i tu se vidi da je i u tom davnom dobu ovdje postojala kultura koja se sad prvi put predstavlja - kazao je Čehok.
Projekt „Erik/a – vunasti nosorog” ostvaren je uz potporu Ministarstva kulture RH i Grada Varaždina.
Vrijedi istaknuti kako će se otvorenje organizirati uz provedbu epidemioloških mjera, a svečanost otvorenja upriličit će se na vanjskom prostoru, na Franjevčakom trgu, ispred palače Herzer.
U prostoru Muzeja će prilikom razgledavanja izložbe moći boraviti najviše 20 osoba odjednom, uz obavezno nošenje zaštitnih maski.
ak/vzaktualno.hr