Većina iseljenika iz Hrvatske kao ključan razlog odlaska navode nemogućnost ostvarivanja prihoda koji omogućavaju normalan život. Više od polovice iseljenih ističe rasprostranjenost korupcije u društvu, trećina opći osjećaj netrpeljivosti, a četvrtina lošu kvalitetu rada društvenih institucija.
Pokazalo je to istraživanje provedeno na 1126 iseljenika u EU, pretežito visokoobrazovanih, u dobi do 40 godina koji su Hrvatsku napustili u razdoblju od 2013. do 2019. godine, ponajviše u Njemačku, UK i Irsku. Istraživanje je provela skupina istraživača s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a objavljeno je na portalu Ideje.hr.
- Recentni iseljenici napuštaju Hrvatsku zbog kombinacije nepovoljnih ekonomskih i društvenih okolnosti pri čemu ekonomski razlozi pretežu pred društvenima. Na novim poslovima i u novim životima osjećaju se dobro. Posebno se ističe njihovo zadovoljstvo optimizmom koji imaju u pogledu budućnosti svoje djece i unuka te zadovoljstvo plaćom i mogućnostima napredovanja i razvoja na radnim mjestima koje je bitno veće nego na radnim mjestima u Hrvatskoj. Više od četiri petine uzorka ne odbacuje mogućnost povratka u Hrvatsku, a kao ključne stvari koje bi se trebale promijeniti da se vrate ističu poboljšanje ekonomskih prilika te smanjenje korupcije - navedeno je u zaključcima istraživanja.
vzaktualno.hr/ideje.he