Na tržnici i u trgovini trošimo čak 28 posto kućnog budžeta, dok je europski prosjek samo 12 posto I nije problem samo to što su plaće male, nego to što je hrana u Hrvatskoj doista skupa, skuplja primjerice nego u Velikoj Britaniji, piše RTL.
I dok građani Hrvatske gotovo svaku treću kunu troše na hranu, Rumunji su drugi s 26 posto, nečlanica Unije Srbija troši 22, a Litva 20, dok je europski prosjek tek 11 posto. Još ispod toga su Njemačka, Austrija i Velika Britanija čiji građani za hranu izdvajaju najmanje. Za ovakvu hrvatsku stvarnost stručnjaci nalaze više razloga, prvo što cijenu hrane podižu svi sudionici.
"Od poljoprivrednih proizvođača, prerađivačke industrije, veleprodaje, maloprodaje, ugostiteljstva ili koja je već zadnja karika u lancu vrijednosti. I svaki od njih ugrađuje svoje troškove. I evidentno je da su troškovi u proizvodnji, plasmanu i naročito logistici vrlo visoki", kazala je Zvjezdana Blažić, konzultantica za sektor hrane.
Osim tradicionalno visokih marža, vrlo je visoko i porezno opterećenje na hranu - stopa PDV-a je među najvišima u Europskoj uniji. Osim Danske, Hrvatska je donedavno jedina imala jedinstvenu stopu PDV-a na prehrambene proizvode. Sve druge zemlje imaju oporezivanje hrane između 7 i 9 posto.
Imamo 4. najnižu prosječnu plaću u EU
Iako Hrvatska ima četvrtu najnižu prosječnu plaću u Uniji, u čak 12 zemalja kupuje se jeftinija hrana - u nas plaćamo 96 posto od prosječne cijene u Europi, piše RTL. Manje plaćaju susjedi Mađari, zatim Česi, pa očekivano i Srbi još izvan Unije, no hrana je jeftinija i u Španjolskoj pa čak i Velikoj Britaniji.
foto: Pixabay
a.k./vzaktualno.hr/rtl