Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Nove mjere na pomolu? Capak: U Hrvatskoj je dominantna toliko zarazna varijanta da ni maske ne bi pomogle

Nove mjere na pomolu? Capak: U Hrvatskoj je dominantna toliko zarazna varijanta da ni maske ne bi pomogle

Hrvatska i svijet
11. srpnja 2022.
tesa
541
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak u HTV-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska govorio je o novoj varijanti koronavirusa BA.4 i BA.5. Kako naglašava, u ovom trenutku ona je već vjerojatno dominantna, a iako izaziva relativno blage simptome, toliko je zarazna da protiv širenja ni maske ne bi puno pomogle.

Zbog toga Capak smatra da trenutno ne treba uvoditi epidemiološke mjere. Ova podvarijanta omikrona zaraznija je od samog omikrona, a upravo je ona razlog zašto brojke zaraženih u cijelom svijetu rastu.

- Srećom, nisu maligne, izazivaju relativno blagu bolest, nema puno hospitalizacija, nema puno ljudi na respiratoru. To se proširilo, naravno, i kod nas. Mi smo u drugom tjednu lipnja za koji imamo rezultate sekvencioniranja imali već više od 30 posto BA.4 i BA.5 varijante. Dakle, ona se izuzetno brzo širi. I sada je, u ovom trenutku, već vjerojatno dominantna u Hrvatskoj, iako još nemamo rezultate sekvenciranja. Danas će nam vjerojatno doći rezultati za treći tjedan lipnja pa ćemo više o tome znati - rekao je Capak te upozorio kako se treba cijepiti i držati klasičnih epidemioloških mjera.

Dodao je i da je u ovom trenutku vrlo teško reći što će se dalje događati s cijepljenjem, napomenuvši da će Europska agencija za lijekove za nekoliko dana vjerojatno registrirati Pfizerovo cjepivo koje sadržava varijantu omikron.

vzaktualno.hr / hrt.hr

tesa 3885 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Poslodavci iz Varaždinske županije imaju manje potrebe za radnicima, a ova zanimanja najviše su tražili
Gospodarstvo
2022-07-11

Sljedeća Vijest

STRAVA U GORNJOJ VOĆI 58-godišnjaka napao roj stršljena, preminuo je
Crna kronika
2022-07-11
Izdvojeno
Pijani biciklist natrpao stvari na bicikl, izgubio ravnotežu i završio u varaždinskoj bolnici
Crna kronika
25. kolovoza 2025.
Alenka Kučić
Grad Novi Marof povećava sredstva za potpore u poljoprivredi: Za ovu godinu dodatnih 20 tisuća eura
Gospodarstvo
25. kolovoza 2025.
Alenka Kučić
Hrženica: Na jednom od najvećih kupova na sjeveru Hrvatske okupilo se više od 700 vatrogaskinja i vatrogasaca
Događanja
25. kolovoza 2025.
Alenka Kučić
Ledena Bednja: Jutros manje od 6 °C, ali uskoro će ponovno biti vruće
Hrvatska i svijet
25. kolovoza 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Kiša je prestala, špancireri stižu u Varaždin – ovako je bilo prvog dana na ulicama i trgovima grada
Fotogalerija
22. kolovoza 2025.
FOTOGALERIJA „Šminkanje” Varaždina uoči 27. Špancirfesta
Fotogalerija
19. kolovoza 2025.
Župan Stričak: Svima koji su sudjelovali u najvažnijoj bitci u povijesti hrvatskog naroda, u Oluji, veliko hvala!
Fotogalerija
4. kolovoza 2025.
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.