Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Gospodarstvo
  • Novi filter na Vodocrpilištu Bartolovec – Varkomov projekt za kvalitetniju pitku vodu

Novi filter na Vodocrpilištu Bartolovec – Varkomov projekt za kvalitetniju pitku vodu

Gospodarstvo
11. studenoga 2020.
Alenka Kučić
727
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Na vodocrpilištu Bartolovec u pogon je pušten filter s aktivnim ugljenom vrijedan 2,5 milijuna kuna koji će osiguravati još kvalitetniju vodu građanima Varaždina.

Vodocrpilišta Bartolovec danas je centralno vodocrpilište vodoopskrbnog sustava Varaždinke županije, podsjetio je Marijan Cesarec, tehnički direktor Varkoma.
-S danas izgrađenih devet zdenaca, upoznati ste iz ranijih naših informaciji da na lokaciji Bartolovca imamo dublji vodonosni sloj koji nam osigurava eksploataciju zdrave, čiste, nezagađene pitke vode. Četiri od tih devet zdenaca izgrađeno je do dubine 100 metara, pet zdenaca iz prvog vodonosnog sloja do dubine 50 metara.
Početkom 2014. godine smo na lokaciji ovog vodocrpilišta imali jedno havarijsko zagađenje tetrakloretenom. To je izazvalo dosta panike oko eksploatacije podzemlja ove lokacije, ali zagađenje se primijetilo samo na jednom zdencu i na nekoliko bušotina iz okruženja vodocrpilišta gdje se konstantno prati kvaliteta pitke vode – rekao je Cesarec dodavši da su te godine poduzeti koraci u suradnju s Vodovodom Zagreb, posudila se od njih određena oprema, filterska postrojenja na bazi aktivnog ugljena i koja su na približnoj lokaciji bila instalirana.

marijan cesarec

-Taj je uređaj vraćen. Unazad godine dana, mi smo kroz vlastiti projekt, vlastitim tehnički-tehnološkim rješenjima izgradili novo postrojenje koje je u našem vlasništvu kapaciteta do 100 litara vode u sekundi, na bazi aktivnog ugljena. Aktivni ugljen apsorbira zagađenje i rezultat je čista pitka voda bez tragova zagađenja.
Danas ovi filteri nisu u konstantnom pogonu jer nam vodocrpilište Bartolovec osigurava dovoljnu količinu čiste nezagađene vode bez korištenja ovog uređaja. Ali ono je izgrađeno radi naše sigurnosti, naše brige za osiguranje dovoljne količine pitke zdrave vode i kod eventualne pojave nekog zagađenja, ono će biti u punom pogonu.

Vrijedi istaknuti da je dizajn uređaja Varkomov, strojarski dio su radile lokalne tvrtke, a vrijednost investicije je oko 2,5 milijuna kuna i to je vlastito ulaganje Varkoma.

filter 2

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok čestitao je Varkomu zbog činjenice da je projekt njihovo djelo i njihova pamet.
-2014. smo imali ovdje prijetnju, zagađenje, pojavilo se nedavno u Zagrebu, prema tome treba biti spreman. Ovo je jedno rješenje koje nam osigurava sigurnost od tetrakloretena, ali može se prilagoditi i za druge potrebe. Vodocrpilište Bartolovec nam osigurava kvalitetnu pitku vodu, a Varaždinci piju kvalitetnu vodu, nema nikakvih štetnih utjecaja – rekao je Čehok i zaključio:
-Ovakve tehnološke inovacije i investicije samo potvrđuju da Varkom brine o kvaliteti naše vode i da možemo sa sigurnošću reći da kad bi se i pojavilo kao 2014., mi bismo zapravo to mogli prevenirati.

cehok

foto: n.kalajdžija

ak/vzaktualno.hr

Alenka Kučić 25960 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

IVANEČKI PARK Opločuju se parkovne staze, u tijeku postavljanje stupova za javnu rasvjetu
Događanja
2020-11-11

Sljedeća Vijest

U Međimurju rekordan broj novozaraženih, preminula starija žena
U Međimurju rekordan broj novozaraženih, preminula starija žena
Hrvatska i svijet
2020-11-11
Izdvojeno
Novi javni pozivi u Međimurskoj županiji: I ove godine potpore za razvoj turizma
Događanja
11. ožujka 2026.
Alenka Kučić
Potpore za kampanje i projekte prevencije kriminaliteta: Otvoren Javni poziv Zaklade “Sveti Mihael”
Događanja
11. ožujka 2026.
Alenka Kučić
Kerekesh Teatar oduševio publiku u Bednji – dvorana je bila ispunjena do posljednjeg mjesta
Događanja
11. ožujka 2026.
martina
U Sračincu uskoro besplatna edukacija za trudnice i roditelje – prijavite se što prije!
Događanja
11. ožujka 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Od povorke do izbora najljepše dječje maske: Klenovnik živio u fašničkom ritmu
Fotogalerija
16. veljače 2026.
U srcu Staroga grada Čakovca održano nacionalno otvorenje Noći muzeja 2026.
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Javnozdravstvena akcija u Areni Varaždin: crvenim i žutim haljinama protiv moždanog udara i raka vrata maternice
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Prava zimska idila na sjeveru Hrvatske – snijeg kakav dugo nismo vidjeli
Fotogalerija
7. siječnja 2026.
Sport, igra i nova iskustva: Deseto izdanje Zimskog sportskog višeboja u Varaždinu izazvalo veliko zanimanje osnovnoškolaca
Fotogalerija
5. siječnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.