Danas se sastaje Povjerenstvo za evaluaciju zakonskih kriterija i iskustava država Europske unije koji se odnose na pravo prekida trudnoće, što bi trebao biti temelj našem Ministarstvu zdravstva za izradu prijedloga budućeg novog zakona o pobačajima, koji se nije mijenjao od 1978. godine. Rješenja o ovoj delikatnoj problematici prikupljena su od 33 europske zemlje, piše Jutarnji list.
I dalje će postojati mogućnost da žena prekine trudnoću na vlastiti zahtjev, jer kako kažu članovi povjerenstva, zabrana nema smisla jer u slučaju zabrane zahvata u Hrvatskoj, žene to mogu učiniti u nekoj od susjednih zemalja, dok bi ujedno porastao broj ilegalnih prekida trudnoće, što može ugroziti život žene.
Stručnjaci se dvoume oko toga hoće li 10. tjedan trudnoće ostati rok do kojeg se može učiniti pobačaj ili će se prihvatiti 12 tjedana kao što je to praksa u drugim europskim zemljama. U novom bi zakonu trebala ostati obveza da se prekidi trudnoće mogu obavljati samo u za to ovlaštenim ustanovama koje bi morale biti pod većom kontrolom rada i prijavljivanja učinjenih pobačaja nego što je to trenutačno.
Prema zadnjim podacima, u Hrvatskoj je u godini dana bilo 2416 induciranih pobačaja i 1326 spontanih, što je osam puta manje nego 1990. godine. Jedna od novosti u zakonu biti će u odredba o pravu na priziv savjesti ginekologa što znači da dio liječnika taj zahvat ne mora obavljati. U tom slučaju će ovlaštena klinika morati osigurati ginekologa koji će obaviti taj zahvat. Također, ostaje rješenje po kojem žene same plaćaju zahvat, jer kako kažu članovi povjerenstva, “nije riječ o liječenju”.
www.vzaktualno.hr