Udruga Dugine obitelji podnijela je Ustavnom sudu Republike Hrvatske prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s ustavom novog Zakona o udomiteljstvu. Kako prenosi Jutarnji list, u udruzi smatraju da dio Zakona o udomiteljstvu vezan za definiciju "udomiteljske obitelji" nije samo neusklađen s Ustavom, nego s nizom postojećih zakona, kao i međunarodnih dokumenata koji su po svojoj pravnoj snazi iznad hrvatskih zakona, naveli su u priopćenju.
Zakon čija bi svrha trebala biti poticanje i popularizacija udomiteljstva, čini upravo suprotno - uskraćuje određenim skupinama društva mogućnost udomljavanja, a time i bolji život djeci u domovima. Ovaj će Zakon o udomiteljstvu ostati zapamćen po tome što ponavlja diskriminaciju istospolnih parova, smatraju u ovoj udruzi.
- Europski sud za ljudska prava donio je nekoliko presuda, primjerice protiv Francuske ili Austrije, u kojima je potvrdio da istospolni parovi ili LGBTI osobe moraju imati jednak pristup pravima u usporedivoj situaciji kao i heteroseksualni parovi ili osobe i te su presude obvezujuće za Hrvatsku pri donošenju novih zakona - izjavila je odvjetnica Zrinka Bojanić, koja zastupa udrugu Dugine obitelji u ovom postupku.
Udruga ističe i da u hrvatskim domovima za nezbrinutu djecu iz godine u godinu raste broj djece, a praksa ovog Zakona trebala je upravo tome doskočiti. U ovom trenutku u Hrvatskoj u domove je smješteno oko 1000 djece, a samo 2017. u domove je smješteno 54 % posto više nego godinu prije - to je povećanje od čak 641 djeteta. Iz Duginih obitelji podsjećaju i do kakvog apsurda aktualni Zakon dovodi potencijalne udomitelje. Naime, ukoliko ste gay ili lezbijka i želite posvojiti dijete, bit ćete kandidat za to, međutim ukoliko sklopite životno partnerstvo, to nećete biti u mogućnosti jer vam Zakon to ne dopušta.
Koordinator udruge, Daniel Martinović poručuje kako se nadaju da će razmatrajući prijedlog postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Ustavni sud Republike Hrvatske prepoznati i spriječiti diskriminaciju životnih partnera i partnerica, te učiniti ono što političari već godinama u Hrvatskoj ne čine - napraviti pozitivan iskorak naprijed prema ravnopravnosti i jednakosti za sve građane i građanke Republike Hrvatske, neovisno o njihovoj seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu.
www.vzaktualno.hr