U povodu 77. godišnjice oslobođenja Međimurja od nacifašističke okupacije, odnosno mađarskog i njemačkog nacističkog okupatora u srijedu su izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, Općine Donji Kraljevec i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije položile vijenac i zapalile svijeće ispred spomen-ploče na ulazu u Palaču Zrinskih.
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije, Miljenko Zorko napomenuo kako su Međimurci za oslobođenje ovih prostora stvarno dali velike žrtve koje su nenadoknadive te se upravo iz tog razloga svake godine tradicionalno obilježava ovaj dan.
- Ove godine, ovaj Dan oslobođenja obilježit ćemo polaganjem vijenca kod palače Starog grada, na groblju u Mihovljanu i Svetom Jurju u Trnju. Narod Međimurja dao je velike žrtve za našu slobodu i dužni smo im odati počast - rekao je Zorko.
Da je 6. travnja 1945. jedan je od najvažnijih datuma međimurske povijesti naglasio je međimurski župan Matija Posavec, dodavši kako je Međimurje kroz povijest često puta bilo u fokusu interesa tuđih sila, međutim uvijek su se Međimurci znali obraniti.
- Upravo i dijelom zbog toga, je danas Međimurje regija koja ima izraženi najsnažniji identitet na regionalnoj razini u Hrvatskoj i po mnogočemu služi kao primjer dobre prakse. Ovo nije samo jedno obilježavanje događaja iz naše povijesti, ovo je jedna poruka čuvanja svog identiteta, kulture, baštine kroz cijelu povijest, od Zrinskih i Frankopana, preko doprinosa u Prvom i Drugom svjetskom ratu, tijekom doprinosa u Domovinskom ratu 90-tih godina i naravno na toj slavnoj povijesti, vrijednosti naših ljudi i dalje planiramo bolju i sretniju budućnost - kazao je župan Posavec.
Objasnio je isto tako da je tijekom Drugog svjetskog rata oko 2000 Međimuraca sudjelovalo u borbama, njih 300 je završilo u logorima, a 1800 njih diljem ratne zone.
Obilježavanju Dana oslobođenja i polaganju vijenca te paljenju svijeća prisustvovala je i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini koja je tom prilikom kazala, kako unatoč tome što tijekom Drugog svjetskog rata Međimurje na svom području nije imalo značajnijih borbi, mađarski su okupatori Međimurce željeli pridobiti na svoj teritorij i čak ih kažnjavali ako su bili neistomišljenici.
- Naši Međimurci uvijek su dobro promislili svojom glavom i odabrali onu dobru stranu te krenuli preko Drave i formirali naše antifašističke pokrete i pridružili se Partizanima. Bez obzira na sve ono što nam je taj rat zapisao u udžbenicima povijesti, imamo ponavljanje povijesti jer mračne strane ljudskog uma nažalost nisu ostale dovoljno zabilježene i upamćene. Tako danas ponovno imamo rat na europskom teritoriju i nažalost opet netko jači želi ostvariti moć i snagu nad možda slabijim stanovništvom druge domovine. Vjerujem da će razum nadvladati i ovaj put, kao što je uvijek dobro pobijedilo nad zlom i da će i ovo samo biti bilješka u povijesnim čitankama - zaključila je Cividini. jm/vzaktualno.hr