U utorak, 8. svibnja, izaslanstvo Grada Varaždina, zajedno s izaslanstvima Varaždinske županije i udruga s ovoga područja, protokolarno će položiti vijence na varaždinskom groblju. U 9.30 sati vijenac će položiti kod spomen-obilježja poginulim braniteljima – pripadnicima 104. brigade Hrvatske vojske, a povodom 27. obljetnice osnivanja brigade.
104. brigada HV ustrojena je 8. svibnja 1991. godine, po naputku Glavnog Stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, te je u krugu prvoustrojenih postrojbi Hrvatske Vojske pričuvnog sastava, koje su sudjelovale u Domovinskom ratu od 1991. do 1995. godine.
Brigada je sudjelovala u obrambenim akcijama i operacijama HV, počevši od oslobađanja Varaždina i Bjelovara, a najdulje je angažirana u obrani Zapadne Slavonije na prostoru Pakraca i Lipika (od listopada 1991. do srpnja 1992. godine).
Posebno treba istaknuti ulogu pripadnika 104. brigade u oslobađanju Varaždina i okolice od vojske JNA, jer je na čelu zapovjedništva obrane Varaždina bio zapovjednik 104. brigade i veći dio članova zapovjedništva koje je ustrojeno istovremeno s ustrojavanjem brigade.
Oslobođenje Varaždina
Oslobođenjem Varaždina od JNA gdje je bila smještena jedna od najjačih operativnih postrojbi JNA, 32. korpus, osvojen je presudni dio teškog naoružanja i vojne opreme (tenkovi, oklopni transporteri, topnička orudja kalibra 152 i 155 mm, protuzračni topovi od 20 do 90 mm i ogroman broj streljačkog oružja i streljiva svih kalibara, kojim je dobrim dijelom naoružana Hrvatska vojska, a posebno u sektorima gdje je bilo najpotrebnije. Polovinom listopada borbena skupina 104. brigade upućena je u Nuštar te tamo borbeno djeluje petnaestak dana.
Sastav brigade činili su pripadnici s prostora Varaždinske županije, te su i postrojbe (bojne) ustrojene po teritorijalnom principu: 1. bojna – varaždinska, 2. bojna – Ivanec, 3. bojna – Novi Marof. U takvom je ustroju brigada ostala tijekom cijelog Domovinskog rata.
U sektor Pakrac - Lipik brigada je upućena krajem listopada 1991. godine te je sudjelovala i oslobodilačkoj operaciji „Orkan“ koja je provedena od 29. listopada do 3.siječnja 1992. godine. Nadalje je na tom prostoru izvršavala borbene zadaće do početka srpnja 1992. godine, kada je vraćena u matično zborno mjesto – Varaždin.
Tijekom 1992. godine oko 200 dragovoljaca iz ove postrojbe sudjelovalo je u oslobadjanju dijela Bosanske Posavine u sektoru Županja – Orašje.
Istovremeno dijelovi PZO postrojbe brigade angažirani su u Zagrebu, kerestincu, Slavonskom Brodu gdje operater na sustavu „Strela“ Rajko Jelenečki ruši neprijateljski zrakoplov.
Godine 1992. brigada postaje djelatno, ročno, pričuvnog sastava i provodi završnu obuku ročnih vojnika kroz koju je prošlo nekoliko tisuća mladih vojnika Hrvatske vojske od kojih su mnogi sudjelovali u završni operacijama.
Manji dijelovi postrojbe angažirani su i na Južnom bojištu. Kada su 1995. godine otpočele središnje oslobodilačke akcije za povratak okupiranih područja Hrvatske u sastav matične države, brigada je kao cjelina uključena u vojno-redarstvene operacije „Bljesak“ i „Oluja“.
U postrojbu uključeno oko 12 tisuća branitelja
U ovoj postrojbi HV od 1991. do 1995. godine bilo je neposredno uključeno oko 12.000 branitelja, dijelom dragovoljaca, a većim dijelom mobiliziranih borbeno sposobnih vojnih obveznika s područja Varaždinske županije.
U obrani suvereniteta Republike Hrvatske život je položilo 30 pripadnika brigade, a više od 200 je ranjeno s trajnim posljedicama.
Tijekom borbenih djelovanja brigada je imala gubitke: u oslobodjenju Varaždina -1, u Nuštru (Slavonija) – 1, u Zapadnoj Slavoniji (Pakrac – Lipik) – 21, u sektoru Županja – Orašje (Bos. Posavina) – 3, Operacija „Oluja“ -4 a ranjenih je ukupno preko 200.
Za svoj doprinos pobjedi u Domovinskom ratu, brigada je povodom 15. obljetnice osnutka odlikovana Redom Nikole Šubića Zrinskog.
Brigu o čuvanju sjećanja i odavanja dužnog poštovanja najzaslužnijima, a to su poginuli pripadnici brigade, preuzela je Udruga pripadnika 104. brigade, osnovana 2005. godine, kada je brigada kao vojna postrojba zajedno s drugim sličnim vojnim formacijama prestala postojati.
www.vzaktualno.hr