Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Gospodarstvo
  • Od struje do tehničkog pregleda: Nova godina počinje s višim troškovima

Od struje do tehničkog pregleda: Nova godina počinje s višim troškovima

Gospodarstvo
5. siječnja 2026.
Alenka Kučić
315
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Ulazak u novu godinu građanima donosi nova financijska opterećenja. Dok se još zbrajaju troškovi blagdana, već sada je jasno da 2026. započinje nizom poskupljenja koja će dodatno opteretiti kućne budžete.

U odnosu na prošlu godinu rastu računi za električnu energiju, a od veljače i cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja za oko 1,6 milijuna građana koji ga sami plaćaju. Polica poskupljuje za približno 60 posto. Isti postotak rasta bilježi i naknada za korištenje javnih cesta za osobna vozila koja se plaća pri tehničkom pregledu, dok u brojnim gradovima rastu i komunalne naknade, piše Net.hr.

Ekonomski analitičar Damir Novotny upozorava kako su takva poskupljenja bila očekivana jer su plaće i dohodci kućanstava rasli brže od inflacije, a s njima i troškovi javnih i komunalnih usluga. Ističe i da su troškovi stanovanja i zdravstva u Hrvatskoj i dalje niži nego u većini zemalja Europske unije.

S druge strane, Boris Podobnik iz Udruge Glas poduzetnika smatra kako daljnjeg značajnijeg rasta plaća, osobito u privatnom sektoru, više ne treba očekivati.

Ako se poskupljenja sagledaju na primjeru prosječne plaće od 1.470 eura, samo tri stavke na godišnjoj razini znače oko 120 eura dodatnih troškova. Računi za struju bit će viši za oko 1,8 eura mjesečno, odnosno 22 eura godišnje. Dodatni udar osjetit će i pušači jer zbog rasta trošarina poskupljuju cigarete, duhanski proizvodi i e-tekućine.

Hrvatska narodna banka za iduću godinu predviđa rast plaća od oko 6 posto, dok bi inflacija trebala pasti na 3,1 posto. Podobnik ipak upozorava da bi inflacija u Hrvatskoj mogla biti viša od prosjeka eurozone, ponajprije zbog snažnog oslanjanja na turizam i visoke inflacije cijena hrane, uz stalnu ovisnost o uvozu.

Iako se od nove godine ukida penalizacija za prijevremene starosne mirovine osobama koje navrše 70 godina, umirovljenici ostaju jedna od najugroženijih skupina. Ana Knežević iz Hrvatske udruge potrošača ističe da deseci tisuća umirovljenika žive s mirovinama oko 300 eura te da nakon plaćanja režija nemaju dovoljno ni za osnovnu potrošačku košaricu.

Nova godina donosi i veće račune za odvoz otpada. U Rijeci cijene rastu oko 60 posto, u Osijeku i Slavonskom Brodu 25 posto, u Bjelovaru 58 posto, a u Varaždinu oko 30 posto, donosi Net.hr.

Uz poskupljenja, pooštravaju se i kazne za prometne prekršaje. Kazna za korištenje mobitela tijekom vožnje povećava se sa 130 na 300 eura.

Nova godina tako, uz nove odluke, donosi i jasnu poruku - veće troškove i potrebu za opreznijim upravljanjem kućnim budžetom.

foto: arhiva
vzaktualno.hr/net.hr

Alenka Kučić 25591 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Proslavljen dijamantni pir Ivana i Marije Vilaj – šest desetljeća zajedničkog života
Događanja
2026-01-05

Sljedeća Vijest

Ludbreg uvodi električne autobuse: redovite vožnje počinju oko Dana grada
Događanja
2026-01-05
Izdvojeno
NJIHOV JE DAN Ne zaboravite čestitati današnjim slavljenicima
Lifestyle
7. siječnja 2026.
Jozica
Danas nas očekuje oblačno i hladno vrijeme, snijeg će i dalje povremeno padati
Hrvatska i svijet
7. siječnja 2026.
Jozica
Je li izlazak na hladnoću kriv za prehladu? Evo odgovora
Lifestyle
6. siječnja 2026.
TVarjacic
Potpisan ugovor za izgradnju teniskih terena u Bednji
Događanja
6. siječnja 2026.
Jozica
Video & fotogalerija
Sport, igra i nova iskustva: Deseto izdanje Zimskog sportskog višeboja u Varaždinu izazvalo veliko zanimanje osnovnoškolaca
Fotogalerija
5. siječnja 2026.
FOTO Moto Mrazovi ponovno ugrijali Sračinec
Fotogalerija
2. siječnja 2026.
Novomarofski Božićni bibliobus i Djed Mraz donose osmijehe i knjige mališanima!
Fotogalerija
17. prosinca 2025.
Mališani ukrasili božićno drvce ispred Općine Trnovec Bartolovečki: „Bitno je da se svi družimo i zabavimo!”
Fotogalerija
11. prosinca 2025.
ADVENT V MAROFU Upaljena druga adventska svijeća i obilježena 45. obljetnica KUD-a Marof
Fotogalerija
7. prosinca 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.