Na otvorenju 13. sezone rada Centara izvrsnosti Varaždinske županije gošća je bila ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.
Iako su u fokusu bili Centri izvrsnosti, ministrica nije mogla izbjeći ni pitanja vezana uz štrajk prosvjetara koji, kako je već nekoliko puta izjavila, i sama podržava.
Sindikati imaju svoje zahtjeve, Vlada im nije spremna u potpunosti izaći ususret pa je novinare zanimalo što će se dogoditi ne dođe li do dogovora, odnosno je li Divjak spremna u tom slučaju otići iz Vlade.
-Ja sam otpočetka jako jasna. Rekla sam da što se tiče reformskih procesa u obrazovanju, učitelji su ti koji reformu nose na svojim leđima i dijalog s njihovim predstavnicima, vezano uz njihov status i materijalna prava je važan. Puno smo napravili u tom području; od opremanja škola, podizanja kvalitete rada, edukacije koje su dostupne svima, a uvedeno je po prvi put i nagrađivanje, ali materijalna prava obuhvaćaju i plaću, na način da plaća i koeficijenti ne mogu biti najniži. Mislim da je tu moja pozicija oko toga jasna i tu dijalog nema alternativu – rekla je Divjak.
Na pitanje podržava li povišenje koeficijenata, ministrica je odgovorila:
-Sindikat radi svoj posao, ja kao resorna ministrica moram raditi svoj posao i tu nema zamjene uloga. Međutim kao netko tko brine o sustavu i svjestan je toga koliko je za uspjeh ove kurikularne reforme s kojom smo ušli u sve škole važan motiviran učitelj, nastavnik, profesor, sigurno da se moram zalagati, a to i radim, da se dijalog nastavi, da se dođe do kvalitetnog kompromisa koji će i tu motivaciju zadržati na visokoj razini.
Divjak je dodala da je posljednjih dana posjetila nekoliko škola i uvjerila se da unatoč štrajku reforma diše punim plućima.
-Ali ne smijemo zaboraviti da i u takvom naletu velike motivacije koja je na početku, da bi se takvi reformski procesi održali u punoj mjeri jer to je maraton, a ne utrka na kratke pruge, treba stvarno raditi na motivaciji, uz četiri važna segmenta. To su sigurni uvjeti rada i ne treba zaboraviti ovaj status službene osobe koji nakon nekoliko desetljeća borbi i zalaganja da do toga dođe - da učitelji, nastavnici, stručni suradnici budu prepoznati kao službene osobe - ulazi u Kazneni zakon. Tu su još i uvjeti rada u školi, edukacije, prepoznavanje izvrsnih i njihovo nagrađivanje, ali svakako i podizanje plaća i na neki način pošteniji odnos prema prepoznavanju složenosti posla – kazala je ministrica Divjak.
ak/vzaktualno.hr