Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Gospodarstvo
  • Odlična prekogranična suradnja na djelu: Projektom FRISCO 2.2. smanjena poplavna ugroženost na hrvatskoj i slovenskoj strani

Odlična prekogranična suradnja na djelu: Projektom FRISCO 2.2. smanjena poplavna ugroženost na hrvatskoj i slovenskoj strani

Gospodarstvo
26. kolovoza 2021.
tesa
576
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

U Svetom Martinu na Muri u četvrtak je održana završna konferencija projekta „Prekogranično usklađeno smanjenje poplavnog rizika 2.2 – Građevinske mjere u slivu rijeke Mure“ (FRISCO 2.2). Konferenciji su, uz brojne uzvanike, prisustvovali i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, direktor Direkcije Republike Slovenije za vode Roman Kramer, župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednik Općinskog vijeća Sveti Martin na Muri Ivica Kutnjak.

Riječ je o strateškom projektu u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020. čija ukupna vrijednost iznosi 2.995.195,19 eura od čega 85 posto financira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a preostalih 15 posto projektni partneri iz vlastitih sredstava.

U sklopu projekta izvodili su se radovi na nasipu rijeke Mure. Rekonstruiran je nasip Sveti Martin na Muri na hrvatskoj strani i nadograđen visokovodni nasip u blizini naselja Benica na slovenskoj strani koji je ovom prilikom i svečano otvoren. Glavni cilj projekta je smanjenje poplavne ugroženosti i na hrvatskoj i na slovenskoj strani.

Đuroković je napomenuo kako, s obzirom da smo sve izloženiji klimatskim promjenama, novi nasip znači puno i za Sloveniju i za Hrvatsku jer je omogućena veća sigurnost s obje strane granice.

-Projekt FRISCO dao nam je zadatak da sagledamo šest slivova. I Mura i Drava su bile u fokusu našeg interesa, da zajedno sa slovenskom stranom kao partnerima utvrdimo što trebamo učiniti s jedne i druge strane granice, kako bi bili sigurniji – rekao je Đuroković i dodao kako su u sklopu projekta uspješno upozorili i educirali javnost o poplavama.

Pojasnio je kako će projekt koji traje šest godina biti, na ponos obje države, biti dovršen za nekoliko mjeseci.

-Završili smo veći dio posla i preostalo nam je sagledati i podići na visoki standard tek šest kilometara od ušća Mure u rijeku Dravu. Nasipi su i čvršći, ne samo viši – kazao je čelni čovjek Hrvatskih voda.

Direktor Direkcije Republike Slovenije za vode Roman Kramer istaknuo je kako je ovo izrazito značajan i vrijedan projekt za obje strane.

-Iako nije riječ o nekom najvećem projektu, on je imao jako bitan utjecaj na obje strane, a još bitnije je da je pokazao dobru suradnju institucija s obje strane granice. Dogovorili smo i daljnju suradnju jer bi nakon ovog dobrog projekta bila šteta da ne idemo dalje s nekim novim projektima za koje materijala imamo – naglasio je Kramer.

Međimurski župan Matija Posavec naglasio je veliku vrijednost ovog projekta zbog aspekta sigurnosti, zaštite ljudi i imovine.

-To je temeljna karakteristika javnog djelovanja i javnog posla. S druge strane, vidi se kvalitetno iskorištavanje europskih fondova, a Svetom Martinu na Muri daje se i mogućnost daljnjeg razvoja u turističkom i sportskom smislu, jer ima puno planova – rekao je Posavec.

Župan je istaknuo i kako je projekt značajan jer povezuje dvije zemlje.

-Za sada nas još uvijek dijeli granica, ali kroz godinu i pol ta će suradnja itekako imati više koristi i zbližiti dva naroda – zaključio je.

Uime Općine Sveti Martin na Muri, konferenciji je prisustvovao predsjednik Općinskog vijeća Ivica Kutnjak koji je rekao da je ovom rekonstrukcijom zaštićeno dvjestotinjak stanovnika i preko sto stambenih objekata uz samo rubno područje rijeke Mure. Zahvalio je svim partnerima koji su doprinijeli ovom projektu i time podigli sigurnosni standard s obje strane granice.

tklopotan / vzaktualno.hr

tesa 3885 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Hvata vas dosada ili ste možda nostalgični? Evo nekih najboljih komedija iz 2000-tih
Lifestyle
2021-08-26

Sljedeća Vijest

Počinju dani ludbreške Svete nedjelje, evo što se nudi ove godine
Događanja
2021-08-26
Izdvojeno
Konstituirana Županijska skupština Varaždinske županije: HDZ ima većinu, predsjednik skupštine HNS-ov Lukačić
Događanja
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Bilić (NPS): Podrška Stričaku uz uvjet da se riješi problem nedostatka liječnika, promet i aglomeracija
Politika
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
Drska krađa u varaždinskoj bolnici: Lopov odnio novac i nakit
Crna kronika
18. lipnja 2025.
Alenka Kučić
HVIDRA obilježila 30 godina rada i djelovanja, dodijeljene su zahvalnice zaslužnim članovima i prijateljima
Događanja
18. lipnja 2025.
Ivana
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.