Smeće je i dalje "tema broj jedan" u Varaždinu! Bale su, trenutno, u drugom planu, budući da su pravu "buru" izazvali visoki računi koje je građanima ispostavila Čistoća za odvoz smeća. No, gradonačelnik Ivan Čehok poručuje građanima da mogu biti mirni, budući da Grad uvodi socijalne mjere koje će ublažiti veliko povećanje cijene.
- Moram ponoviti, pa i ispričati se onim građanima koji možda zbog naših grešaka nisu bili dovoljno informirani – mi smo bili dužni provesti zakon! Ovo usklađenje cijena nije posljedica poslovanja Čistoće ili Grada, nego usklađivanje sa zakonom koji je propisao da se biootpad mora odvajati od ostalog miješanog otpada. Mi smo taj zakon morali poštivati i mi smo tu uredbu morali provesti. U toj uredbi također jasno stoji da Čistoća, odnosno svaki davatelj usluge bilo gdje u Hrvatskoj, mora iskazati ekonomsku cijenu i mi smo tu cijenu morali iskazati na računima za rujan, jer bez te ekonomske cijene mi ne možemo znati koliki će biti mjesečni odvoz one crne kante koja je čipirana. Sad kad to znamo, kad imamo ekonomsku cijenu, Grad može uvesti socijalne kriterije i dijelu građana ublažiti to povećanje – izjavio je Čehok te naglasio da nikada nije ni bilo rečeno da će cijene ostati ovakve i da Grad Varaždin građanima neće pomoći. Dodao je kako će već s računima za listopad građani vidjeti osjetno smanjenje:
- Uveli smo socijalnu kategoriju, pri čemu ostaje i ona politička, na koju građani s pravom upozoravaju i pitaju zašto to grad Varaždin radi, kad se drugi gradovi nisu uskladili sa zakonom. Ako bude situacija u Hrvatskoj takva da će se drugi oglušiti o zakon, onda ni Grad Varaždin neće to provoditi, već ćemo čekati da to provede cijela Hrvatska.
Čehok je istaknuo i kako građani često ističu kako smatraju da sad kad više selektiramo otpad, Čistoća ima više sirovine.
- To nije tako! Čistoća ne samo da ne možemo prodati plastiku i tekstil, nego mora platiti da netko zbrine plastiku i tekstil jer država nije napravila ono što je trebala, država nije stvorila poticajne mjere, trebala je isto tako dati ugovore s ambalažerima, naći postrojenja za preradu plastike, tekstila i nekih drugih vrsta otpada i onda bi građani bili u pravu, i onda bi Čistoća to mogla prodati. Na žalost, cijena plastike koju danas predajemo je s 300 kuna zbrinjavanja skočila na 900 kuna. Dakle, s jedne je strane činjenica da smo morali iskazati ekonomsku računicu, a s druge strane da država nije propisala i donijela poticajne mjere i uredbe. To su razlozi zbog kojih su računi tako drastično skočili i to nema nikakve veze sa sposobnošću i organizacijom Čistoće koja od toga neće zaraditi ništa. Čistoća je dosad uvijek bila na gubitku kad je riječ o odvozu i zbrinjavanju otpada, upravo zbog toga što ovih poticajnih mjera još uvijek nema – objasnio je gradonačelnik.
Dodao je da je nakon smanjenja računa za listopad Grad spreman ponovo razgovarati i s građanima, i s mjesnim odborima te upraviteljima i predstavnicima zgrada.
- Spremni smo uvesti i podzemne spremnike, spremni smo pomoći ljudima oko kaveza u koje bi se smjestilo, ako to bude opcija, spremni smo vidjeti mogućnost plaćanja po članu domaćinstva, jer ona nije zakonom propisana pa se tu građani moraju složiti. Tamo gdje se ne slože, morat će propisati Gradsko vijeće. Tu je i čitav niz drugih stvari koje se moraju u hodu dogovoriti s građanima, rekao je Čehok i dodao:
- Najviše je, na žalost, skočila cijena samačkim domaćinstvima, ali to je zato što ta domaćinstva nikad u povijesti grada nisu plaćala ekonomsku cijenu, već uvijek socijalnu. Mi smo ekonomsku cijenu po zakonu sad morali iskazati, a ima li logike da se uvijek oslobađa samačko domaćinstvo ili samo ono samačko domaćinstvo u kojem su umirovljenici ili pak umirovljenici koji imaju mirovinu ispod određenog cenzusa, to je nešto što će morati Gradsko vijeće odlučiti. Uglavnom, Grad Varaždin je spreman na socijalne mjere, svjesni smo činjenice da je to visoko povećanje, ali građane umirujem – nakon ekonomske računice ići će socijalna računica i vama će, svim građanima, cijena za listopad biti osjetno manja!
vzaktualno.hr