U Maloj dvorani Pučkog otvorenog učilišta u Krapini u četvrtak je održana edukacija dužnosnika s područja Krapinsko - zagorske županije na temu "Sukob interesa i podnošenje imovinskih kartica". Uz krapinsko zagorskog župana Željka Kolara događanju su prisustvovali dužnosnici s područja županije, gradonačelnici i načelnici te direktori javnih ustanova i komunalnih poduzeća.
Prisutnima je od strane zamjenika predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Davorina Ivanjeka i savjetnika u uredu Povjerenstva, Marka Matića predstavljeno tumačenje Zakona o sprječavanju sukoba interesa kroz primjere iz prakse kao i svrha podnošenja, rokovi i pravilno popunjavanje obrasca izvješća o imovinskom stanju te svrha i postupak provjere podataka.
Tom je prilikom predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković naglasila kako je Povjerenstvo tijelo koje bi trebalo raditi na tome da se preduhitri sukob interesa.
- Naše tijelo je preventivno tijelo koje bi u konačnici trebalo služiti da oni koji obavljaju javne funkcije, znaju kako se nositi u situacijama koje njih dovode u poziciju odnosno u neku mogućnost sukoba interesa. Upravo je naš Zakon taj koji bi trebao spriječiti i voditi transparentnosti - rekla je Novaković dodavši kako je situacija glede sukoba interesa u Hrvatskoj dosta zanimljiva, no da ima poboljšanja.
- Naravno prostora za još boljim stanjem ima i smatram da velik broj osoba nije ni svjestan što se od njih očekuje kada obnašaju neku javnu dužnost. Naime, imamo novih obveznika, temeljem novog Zakona gdje veliki broj njih ni ne zna što ih zapravo čeka - kazala je predsjednica Povjerenstva, dodavši kako je upravo to razlog zbog kojeg su se odlučili za edukacije ovakvog tipa.
- Oni koji su obveznici već godinama više manje znaju koje su njihove obveze i nemaju problema, dok je osobama koje su prvi put postale obveznici naš zakon zahtjevan, jer je težak za čitati i za razumjeti. Neki od njih će iz tog razloga i dati ostavke, neki su ih već i dali. Puno se toga promijenilo, pa tako recimo trgovačka društva u vlasništvu lokalnih jedinica su također sada obveznici i ne smiju biti u odborima - otkrila je Novaković.
Da se radi o izuzetno važnoj edukaciji kojom se šalje bitna poruka, budući da je Povjerenstvo preventiva korupciji, a percepcija o korupciji i političara u korupciji je vrlo loša u Republici Hrvatskoj, potvrdio je i krapinsko - zagorski župan Željko Kolar.
- Drago mi je da smo neka vrsta partnera domaćina u ovoj njihovoj edukaciji koja će proći sve županije u Hrvatskoj. Osobno smatram da ova izmjena Zakona nije baš najpametnije napravljena jer nam jedan dio ljudi više ne želi obavljati profesionalne funkcije, primjerice u zdravstvenim ustanovama. Ako je netko završio Medicinski fakultet, ako je završio i menadžment, i želi se baviti zdravstvom zašto bi bio promatran kao ja koji sam župan, državni dužnosnik i koji sam političar. Smatram da bi se njegovim poslovanjem trebalo baviti upravno vijeće, neka druga tijela, a ne Povjerenstvo - rekao je župan Kolar te pozvao sve da poštuju Zakon i slušaju upute Povjerenstva.
- Samo na taj način ljudima možemo reći da ništa ne krijemo, da smo transparentni i otvoreni. Povjerenstvu treba dostaviti sve što od nas traži na vrijeme jer svako kašnjenje otvara neku sumnju, a za to nema nikakvog razloga ako ste čisti. Ako niste, prije ili kasnije će vas posjetiti neka druga tijela - kazao je Kolar te se osvrnuo na situaciju u Krapinsko - zagorskoj županiji.
- U našoj je županiji, posebice u zdravstvenom sektoru, dosta nezadovoljstva kad je riječ o tom zakonu, a nisam siguran da bi direktorica ili direktor lokalnog poduzeća trebao biti u istim uvjetima kao i ja. Imamo vrlo korektne odnose s Povjerenstvom, nekoliko smo puta tražili mišljenja i dobili ih vrlo brzo, a iz osobnog iskustva mogu reći da je bilo nekoliko prijava Povjerenstvu prema meni, ali su sva odbijena, tako da što se mene tiče, vrlo sam zadovoljan radom Povjerenstva - zaključio je krapinsko - zagorski župan Kolar.
jm/vzaktualno.hr