Da hidroelektrane Varaždin, Čakovec i Dubrava brinu o zaštiti prirode, dokazuju kanali i jezera koji su postali dio NATURA područja, i to kao međunarodno važno područje očuvanja značajna za ptice (POP) i područje očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove (POVS).
Više od tridesetak godina planiranja, gradnje i brižnog održavanja vodenog ekosustava i njegove bioraznolikosti, koji je do tada predstavljao prijetnju okolnom stanovništvu, dokazuju da je održiv razvoj implementiran u poslovanje HEP-ovih hidroelektrana.
Akumulacijska jezera su tako postala zimovališta i staništa mnogim zaštićenim ptičjim vrstama, a u ekološkoj mreži se jezera navode kao staništa male prutke, vodomara, brezovog zviždaka, čaplji i pataka. Okolina jezera mjestimično je zarasla u šaš, što predstavlja primamljivo, sigurno sklonište i gnjezdište ptica močvarica pa crnu lisku, patke, riječne galebove i labudove tamo možemo vidjeti tijekom cijele godine.
Akumulacije svojim tršćacima i bogatim ribljim fondom predstavljaju važno zimovalište za brojne selidbene (negnijezdeće) vrste ptica, dok bogatstvo ornitološke faune govori da su jezera postala značajno hranilište i zimovalište ptica močvarica. Promatrači ptica i ornitolozi tako mogu nesmetano proučavati i prebrojavati bogatstvo ornitofaune.
Posljednjih desetak godina realizirani su mnogi značajni projekti u cilju smanjenja utjecaja hidro-energetskih postrojenja na okoliš, ali i na zaštiti prirode, među kojima se ističe projekt revitalizaciju Ormoških laguna.
foto: HEP
vzaktualno.hr