U Policijskoj upravi varaždinskoj u ponedjeljak je održana konferencija za medije povodom Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama, a govorili su predstavnici PU varaždinske i Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, Centra za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.
Uvodno je načelnik PU varaždinske Darko Jurčec naglasio da je na policiji da sa svim što preventivno radi napravi da ova županija bude bolje mjesto za život te da im u tome pomažu djelatnici Centra kojima je čestitao na 20 godina rada.
O rezultatima provedbe projekta „Zdrav za 5“ govorio je Mario Medenjak, dipl. krim.
– Prevencija nije lako mjerljiva i rezultate svega toga vidjet ćemo kroz naredni period. Veseli da nam se sve više škola i učenika javlja da budu sudionici projekta. Pokušavamo napraviti sve da mladi ljude usvoje zdrave stilove života, da kroz policijsku priču shvate da prekomjerna konzumacija alkohola, opojnih droga ili kocke ne može biti plus u njihovom životu. Nacionalni preventivni projekt „Zdrav za 5“ provodimo već petu godinu na području Varaždinske županije. Njime je obuhvaćeno nešto više od 11 tisuća učenika osmih razreda osnovne i prvih razreda srednje škole. Što se tiče našeg lokalnog preventivnog projekta pod nazivom „Roditeljski nadzor u prevenciji ovisnosti i rizičnih ponašanja“, gdje informiramo roditelje što napraviti ako primijete da njihovo dijete eksperimentira sa sredstvima ovisnosti, u toj edukacije je u zadnje četiri godine sudjelovalo nešto više od 3 tisuće roditelja. Našim primjerima u edukaciji nastojimo „šokirati“ djecu da shvate da to može dovesti do teških ovisnosti. Policijska statistika pokazuje da svaki deseti-jedanaesti adolescent koji u toj dobi, oko 15-16 godina, eksperimentira s opojnim drogama postaje ovisnik – rekao je Medenjak.
Irena Stipešević Rakamarić, dr. med., iz Zavoda za javno zdravstvo kazala je da je u Varaždinskoj županiji 85 % liječenih ovisnika opijatnog tipa, slično kao i na razini Hrvatske s 80 %.
– To je više od 6 tisuća osoba u 2015. godini. Ukapan broj prijavljenih na liječenje je više od 7 tisuća u Hrvatskoj. U Varaždinskoj županiji imamo godišnje oko 260 osoba koje se liječe od ovisnosti. 27 je novih osoba, a njih 24 su koristile kanabinoide, marihuanu ili hašiš. Niz godina nemamo maloljetnih osoba koje bi bile opijatni ovisnici. To ukazuje na reduciranu ponudu prema osobama mlađe životne dobi. S druge strane životna dob ovisnika u posljednjih 15 godina u Hrvatskoj se povećala za 6 godina. To je izuzetan rezultat i tretmana i represivnog aparata koji je napravio značajan preventivni rad orijentacijom prema većim preprodavačima i na taj način suzbio ponudu – rekla je Stipešević Rakmarić te dodala da je velik problem u liječenju stigmatizacija tih osoba.
– Rezultati pokazuju da ima smisla ulagati u liječenje, da su se u Hrvatskoj uložena sredstva višestruko vratila jer postoji značajna redukcija novooboljelih. U 2016. je malo porastao broj novooboljelih, ali to je znak da ne smijemo posustati u radu i da je zaokret prema zaštiti mentalnog zdravlja svakako dobar, ali ne smije se umanjiti preventiva niti terapijski rad s ovisnicima – zaključila je.
O Savjetovalištu za zaštitu mentalnog zdravlja govorila je prof. Marija Milković istaknuvši da se pojavljuju negativna konotacija s pitanjem „jesam li bolestan“.
– Mi nastojimo ljudima koji dolaze k nama dati upute i smjernice kako očuvati mentalno zdravlje. Treba graditi stav sa samopoštovanjem. Od 2011. do 2015., od kada je djelatnost proširena i na zaštitu mentalnog zdravlja, prošlo je 1529 osoba, od čega je za 1118 otvoren medicinski karton, a 414 su djeca upućena od školske medicine u svrhu utvrđivanja primjernog oblika školovanja – dodala je Milković.
Na kraju je o sintetskim kanabinoidima govorila prof. Mirjana Vincek Škvorc.
– Najnoviji podatak preko Sustava ranog upozoravnja Europske unije je da se dnevno pojavljuju nove droge. U 2016. godini evidentirano je 66 novih droga. Možemo samo zamisliti koja je crna brojka supstanci koje nisu otkrivene. To je različita kombinacija nekih kemijskih supstanci koje se trude oponašati efekte recimo marihuane i drugih psihoaktivnih tvari koje se veće otprije koriste. Velika je opasnosti tih novih psihoaktivnih tvari je što je njihov sastav nepoznat i ne možemo znati kako utječu ti kemijski spojevi. Među populacijom koja ih koristi reklamira se jedan učinak, a u stvarnosti može biti sasvim drugi. Kod mladih ljudi vidimo učinke koji nas zabrinjavaju, poput ozbiljnih alergijskih reakcija, a bilo je i slučajeva smrtnih ishoda – rekla je Vincek Škvorc.
n.k. / www.vzaktualno.hr