Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća u Vidovcu bilo je riječi o financijskom stanju Općine, a načelnik Bruno Hranić istaknuo je da je minus prepolovljen, na 1,8 milijuna kuna.
– Prošle godine imali smo veliki minus u proračunu općine Vidovec, a s 31.5. praktički smo ga prepolovili. I štednjom, dobrim gospodarenjem, ali puno znači i novi zakon o financiranju jedinica lokalne samouprave gdje su nam se povećali prihodi. Očekujem da krajem godine dođemo na nulu dobrim gospodarenjem. Ali tu moraju svi proračunski korisnici biti svjesni da ne mogu očekivati, s obzirom na povećanje sredstava, povećanje svojih budžeta, nego prvo moramo staviti Općinu na noge jer nas čekaju investicije kao što je izgradnja vrtića vrijednosti 12 milijuna kuna i 4,5 milijuna kuna moramo izdvojiti za kanalizaciju. To su prioriteti – istaknuo je Hranić.
Na dnevnom redu našle su se izmjene i dopune proračuna.
– Rebalans je zapravo bio „kozmetički“, raspodijelilo se 200.000 kuna, a pravi očekujemo u desetom mjesecu kad ćemo vidjeti krajem godine koliko ćemo uprihodovati. Pazimo dobro na novce i mogu reći da je uz minus trenutno 600.000 kuna na računu. Podmirujemo obveze manje-više u roku, čak smo i za 2. fazu etno kuće u Domitrovcu, gdje kreće postavljanje stolarije, isplatili vlastitim sredstvima jer još nisu stigla sredstva odobrena s državne razine od 300.000 kuna – dodao je Hranić.
Govorilo se i o gospodarstvu i upravljanju državnom imovinom. Naime, Općina od države u vlasništvo traži prostor Barutane.
– Čekamo napokon da zaživi zakon, da se neperspektivan državna imovina dodijeli jedinicama lokalne samouprave. Vidimo kako to izgleda u cijeloj Hrvatskoj, niz neaktiviranih, zapuštenih nekretnina. Mi smo počeli pripremati dokumentaciju za poslovnu zonu Barutanu, tamo djeluje Poljoprivredna zadruga, ali kočilo nas je vlasništvo. Vjerujem da će to novi zakon ubrzati i da ćemo krenuti sa stvaranjem jednog velikog poljoprivrednog centra koji će biti ne samo skladište, nego i distributivni, a zadruga ima planove i za širenje i stvaranje finalnih proizvoda od kiseljare Varaždinskog zelje nadalje, da ne prodaje samo proizvod s polja, nego da finalizira i da dobije svoju dodanu vrijednost. Zadruga je puno uložila svojih sredstava i kredit. Sada sa županom Čačićem i ministrom treba dogovoriti na koji način obešteti zadrugu i dati im na raspolaganje to zemljište jer su dograđivali i ugrađivali uređaje vlastitim sredstvima i to se mora čim prije riješiti. Imaju planove, a ne mogu se prijavljivati na natječaje dok imovinsko-pravno taj dio parcele u našoj gospodarskoj zoni ne bude u njihovom vlasništvu – kazao je načelnik Hranić.
n.k. / www.vzaktualno.hr