Nakon nedavno odobrenih sredstava za radove na Crkvi sv. Trojstva i Utvrdi Čanjevo, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske Općini Visoko dodijelilo je još sedam tisuća eura, i to za radove u neposrednom okruženju Crkve sv. Marije Magdalene u naselju Vinično.
Sredstva su dodijeljena za program zaštite i očuvanja kopnene arheološke baštine, temeljem Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2026. godinu, za što je Ministarstvo kulture i medija ove godine osiguralo 1.610.000 eura za 114 programa.
Naime, radovi u Viničnom obuhvaćat će nedestruktivna geofizička istraživanja veće prostorne površine u okruženju navedene Crkve, na temelju kojih će se potom provesti probna arheološka istraživanja koja će produbiti saznanja o karakteru i razvoju ovog važnog srednjovjekovnog lokaliteta koji je djelomice istražen 2025. godine.

Načelnik Općine Visoko Dragutin Mateković istaknuo je zadovoljstvo što je Općina još jednom prepoznata kao pouzdan kandidat za dodjelu bespovratnih sredstava, naglasivši kako je briga o kulturnoj baštini izuzetno važan aspekt rada ove Općine.
– Kontinuirana ulaganja u očuvanje naše kulturne i povijesne baštine izuzetno su važna za Općinu Visoko. Nakon sredstava za radove na Crkvi sv. Trojstva u Visokom i sanaciju Utvrde Čanjevo, veseli nas i potpora za radove u neposrednom okruženju Crkve sv. Marije Magdalene u Viničnom. To pokazuje da Ministarstvo kulture i medija prepoznaje vrijednost naših projekata i našu predanost očuvanju baštine. Na taj način čuvamo bogatu povijest našeg kraja, ali i stvaramo temelje za njezinu daljnju prezentaciju i razvoj kulturnog turizma u budućnosti – rekao je načelnik Mateković.
Podsjetimo, Općina je nedavno za konzervatorsko-restauratorske radove na Crkvi sv. Trojstva u Visokom dobila 30 tisuća eura, a za građevinsku sanaciju Utvrde Čanjevo u naselju Čanjevo 60 tisuća eura.

vzaktualno.hr





