Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Oprez – da boravak u prirodi ne završi kobno!

Oprez – da boravak u prirodi ne završi kobno!

Događanja
5. travnja 2017.
S.K.
1342
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
disc golf

S dolaskom ljepšeg vremena sve smo češće u prirodi. No, osim ugodne šetnje i boravka u prirodi povećava se i opasnost od zaraze krpeljima koji su prijenosnici opasnih bolesti, a najčešće je riječ o lajmskoj boreliozi i krpeljnom meningoencefalitisu. One u krajnjem slučaju mogu imati opasne posljedice. No, to nisu jedine bolesti koje ti nametnici mogu prenijeti. Mogu izazvati erlihiozu, tularemiju, babeziozu, rikeciozu i hemoragijsku vrućicu.

Da bi se zaštitili postoje opće preventivne mjere ili cijepljenje. Preporučene osobne mjere zaštite su:

1. Obucite prikladnu odjeću i obuću za boravak u prirodi (dugi rukavi , nogavice uvučene u čarape, zatvorene cipele). Izbjegavajte odjeću tamnih boja (na kojoj se krpelj teže uočava) i materijale poput vune, flanela, jer se na njih krpelji lakše zakvače.

2. Hodajte obilježenim stazama, izbjegavajte provlačenje kroz grmlje, ležanje na tlu, odlaganje odjevnih predmeta na grmlje i tlo.

drava

3. Primjenite repelente (sredstva koja odbijaju krpelje) na gole i izloženije dijelove tijela te eventualno na odjeću. (koristite ih prema uputi proizvođača – provjerite uputstva o proizvodu!).

4. Pregledajte se nakon povratka iz prirode imate li na koži ili odjeći krpelja kako biste ga što prije odstranili. Za to obično ima dovoljno vremena jer krpelj, nakon što dospije na domaćina, dosta dugo (i nekoliko sati) “šeta” tražeći pogodno mjesto za ugriz.

Pri povratku iz prirode presvucite odjeću i pažljivo pregledajte cijelo tijelo (uz pomoć ogledala ili druge osobe radi pregleda neuočljivih dijelova tijela).
Posebno pretražite dijelove tijela s nježnijom kožom (iza uha, zatiljak, vrat, prepone, dojke, pazuhe, područje iza koljena, pupak…).
Kod djece će se često naći na glavi – to je zbog toga što je dijete nisko i više se igra u travi nego odrasli, pa lakše pokupi krpelja s glavom odnosno gornjim dijelom tijela.

5. Otuširajte se po povratku iz prirode.

6. Ako uočite krpelja treba ga što prije ukloniti s kože.

hodanje

Ako ste uočili krpelja u koži važno ga je ukloniti što prije – rizik od infekcije je veći što je krpelj duže pričvršćen. Lakše ga je odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda.

Odmah ga treba izvaditi pincetom, (prije oprati ruke, a pincetu prebrisati antiseptikom)
zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim povlačenjem izvući ga iz kože.

Nemojte ničim premazivati krpelja (alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, petrolejem i sl.) ili “paliti” plamenom, krpelja ne povlačite naglo, ne stiskajte niti ne gnječite krpelja jer se time uzrokuje njegovo grčenje i pojačano izlučivanje veće količine sekreta i uzročnika bolesti u ljudsko tijelo ako je krpelj zaražen, pa se na taj način lakše prenese zaraza.

S.K. 1417 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

saša kovačević
Najveća pop zvijezda Balkana stiže u Varaždin
Događanja
2017-04-04

Sljedeća Vijest

granica
Za Uskrs kaos na slovenskoj granici?
Hrvatska i svijet
2017-04-05
Izdvojeno
Policija upozorava: Ljeto donosi veći rizik od provala – zaštitite svoj dom
Crna kronika
25. srpnja 2025.
TVarjacic
Produljeni ugovori o zakupu prava lova za zajedničkih lovišta u Varaždinskoj županiji
Događanja
25. srpnja 2025.
Jozica
Ordinacija u Brezničkom Humu ponovno otvara vrata – Načelnik Žugčić: Vraćamo zdravstvenu skrb u našu sredinu
Događanja
25. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Požar kod Šibenika: vatrogasci i kanaderi u akciji, uzrok požara radovi
Crna kronika
25. srpnja 2025.
TVarjacic
Video & fotogalerija
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.